THY’de kaç sambacı pilot uçuyor

    27 Eylül 2015
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Dünyada futbol kulüplerinin vazgeçilmez oyuncularından olan Sambacılar kokpite de el attı.

Türk Hava Yolları’nda uçak kokptine çıkan Brezilyalı pilotların sayısı gün geçtikçe artıyor. Şu an 11 Brezilyalı pilot THY’de uçarken,  bu sayının daha da artacağı belirtiliyor.

Brezilya, dünya futbolunda hemen hemen her yıl özel bir yeteneği sahneye çıkarırken, Türkiye’de birçok futbol kulübünde de Brezilyalı futbolcu oynuyor. Türkiye’de futbolcu olanlar dışında pilot olarak çalışan Brezilyalılar da var. Sambacılar Türk Hava Yolları’nın kokpitinde de başarıyla görev yapıyor.

Türk Hava Yolları, filosunun ve uçuş noktalarının artması nedeniyle sürekli yeni pilota ihtiyaç duyuyor. Şirket, şu an verdiği ilanlarla kaptan pilot, tecrübeli ve tecrübesiz ikinci pilot adayı ile yetiştirilmek üzere de ikinci pilot aday adayı arıyor.

Türkiye’den pilot ihtiyacını karşılayamayan THY, yabancı pilotları da sürekli bünyesine katıyor. Türkiye’de geçtiğimiz yıl 170 Brezilya vatandaşına süreli çalışma izni verilirken, Sambacıların sayısı kokpitte de gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz yıl 4 Brezilyalı pilotun uçtuğu Türk Hava Yolları’nda artık Brezilyalı pilot sayısı 11’e yükselirken, bu sayının daha da artması bekleniyor.

BREZİLYA’DA TANITIM TURLARI İLE PİLOT ARAMIŞTI

THY daha önce Brezilya’da da düzenlediği Road show’la (tanıtım turları) ile pilot aramıştı. Tanıtım turunda THY’nin pilotlara sunduğu imkanlar tanıtılarak, başvurular için yapılacak işlemler anlatılmıştı.Yabancı pilotlar kendi ülkelerine göre daha iyi şartlar sunan THY de uçmak için sıraya giriyor. Özellikle Türkiye’ye yakın olmayan ülkelerden de THY’de uçmak için çok sayıda pilot başvuruda bulunuyor.

Etiket : pilot, thy, uçak

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ