Sao Paulo'da Müslümanlar güzel işler yapıyor

    05 Şubat 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Ramazan ayı vesilesiyle Brezilya'da yaşayan müslümanların günlük yaşantıları ve topluluk olarak yaptığı işler hakkında bir değerlendirme.

25 Ağustos 2011

20 milyon nüfuslu Sao Paulo'nun kenar semtlerinde fakir insanlara hizmet götüren Müslümanlar, her hafta sonu hastaneler kurup sağlık hizmeti veriyor. Takip ettiğimiz programda tam 200 doktor vardı ve sadece birkaçı Müslüman'dı. 3 haftada 15 bin insanın sağlık taramasından geçtiği etkinliklerde İslam'a karşı önyargılar da birer birer yıkılıyor.

Burası taşı, toprağı, havası, suyu ve şehrin bütün varlığıyla adeta Ramazanlaştığı İstanbul değil. Oruçluların milyonlar içinde kaybolup, ancak belli mekânlarda seçilebildiği yaklaşık yirmi milyonluk bir büyük şehir: Sao Paulo. Az olmanın da bazı avantajları var. Riskin çok fazla olması insanları daha bir temkinli olmaya zorluyor. Tabir yerindeyse eğer, bilirsiniz ki farzların kifâye kısmı yok bu yerlerde. Yaparsan eda edilmiş olur, ihmal edersen yapan bir tek kişi bile bulunmayabilir. Değerlerden başlayan aşınma zamanla insanı bitirir. O yüzden olsa gerek, belli mekânlarda bir araya gelen bir avuç insan, varlıklarını hissetmek ve başkaları tarafından da hissedilir kılmak için başka yerlerde az rastlanır ciddiyette işler yapabiliyorlar. Özellikle de Ramazan ayında... Brezilya'daki Müslümanlar on yedi yıl kadar önce camiler etrafında dernekler oluşturmaya başlamışlar. Dernekler İslam Birliği adı altında ortak organizasyonlar yapıyor. Özellikle de İslam'ın zekât, sadaka, fakir ve muhtaçlara kol kanat germe yönünü bilinir hale getirmek üzere özenilecek işler çıkarıyorlar ortaya. Ramazanda her hafta sonu gecekondu bölgelerinde bedava sağlık taraması yapıyorlar. Sağlık taraması derken birkaç doktorun baktığı birkaç hasta zannedilmesin. Bizim takip ettiğimiz programda 200 sağlık görevlisi gönüllü vardı. Bunlardan sadece dört-beş tanesi Müslüman'dı.

15 BİN İNSAN SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLDİ

İslam Birliği Başkanı Cemal Bey, geçen iki hafta sonunda yapılan taramalardan her birisinde yaklaşık on beş bin kadar insanın sağlık kontrolünden geçirildiğini söyledi. Başkan Yardımcısı Ali Bey, Sao Paulo'da hastaneleri olan bir hekim aynı zamanda.

Kolesterol kontrolü yaptıran yetmiş sekiz yaşında bir hanımefendiyle konuşuyoruz. "On iki yıldır ben bu gecekondu bölgesinde oturuyorum. Böyle bir hizmet ilk defa görüyorum." diyor. Program en ince detaylara kadar düşünülerek icra ediliyor. Bir günlüğüne tam bir açık hava hastanesi kuruluyor neredeyse. Çocuklar için mısır patlatılıp, pamuk şeker yapılıyor ve oyun bahçeleri oluşturuluyor. Tabii hepsi bedava.

Organizasyonda gönüllü olarak çalışan hekimlerden birisi "ben" diyor, "bu programlara katılınca İslam dininin terör dini olmadığını fark ettim; güzelliklerini görmeye başladım." Çadırlardan birisi İslam dini hakkında soru sorabilecek kişilerin çıkacağı düşünülerek ayrılmış. 'İslam Peygamberi Hz. İsa' isimli Portekizce kitaptan isteyen herkesin alabilmesi için bol miktarda masanın üzerine dizilmiş. Ayrıca o civarda sevilen hocalardan Şeyh Cihad, çadırda sorusu olanlarla konuşup, sohbet ediyor. Her şey nezaket içinde ve son derece sempatik bir üslupla yapılıyor. Samimiyeti gölgeleyebilecek en küçük bir kendisini gösterme ya da reklam kaygısı göze çarpmıyor.

Cami iftarları buluşma noktası

Derneklerin faaliyetlerinden birisi de camilerde iftar vermek. Ailecek camiye gidip, iftar etmek, sonra da namaz kılıp eve dönmek bir farklılık meydana getiriyor aileler için. Bu yerlerde helal yemek arayanların ailesiyle gidilebileceği mekânlar bulması zor. İslam Birliği Başkanı Cemal Bey, annesinin bir hafta önce Türkiye'den döndüğünü ve İstanbul camilerini anlata anlata bitiremediğini söylüyor. İstanbul Ramazanları, Brezilyalı bir Müslüman için gerçekten de anlatılabilecek olanın çok ötesinde. Haremeyn'den önceki son durak gibi...

Etiket : Brezilya, müslüman, ramazan, oruç, cami

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ