S&P, Brezilya’nın yatırım notunu düşürdü

    21 Eylül 2015
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s, Brezilya’nın yatırım notunu ‘BBB-‘den negatif yönlü ‘BB+’ya düşürdü.

Bu not indirimiyle birlikte Brezilya ekonomisi, kritik eşiğin altına düşerek 'yatırım yapılabilir ülkeler' kategorisinden ‘spekülatif' ülkeler kategorisine geriledi.

Brezilya için yeni bir dönem

Brezilya ilk kez 2008 yılında yatırım yapılabilir ülkeler listesine alınmıştı. Bir süredir ekonomisi türbülans yaşayan ülke, sembolik anlam taşıyan yatırım notunu kaybederek yeni bir döneme girmiş oldu. Yaklaşık 7 yıldır aynı etiketi taşıyan Brezilya’nın küresel ekonomi yolculuğu bu durakta son buldu. 

Yabancı yatırımcı açısından önem taşıyan reyting indirimi, diğer önemli risk analistleri olan Moody’s ve Fitch tarafından henüz değerlendirmeye alınmadı. Ancak riskin artması sebebiyle önümüzdeki günlerde diğer kuruluşların da benzer bir adım atabileceği ve bu kararın tescilleneceği konuşuluyor.

ABD ve Avrupa gibi ekonomisi güçlü ülkelerde yasalar gereği en az iki kredi derecelendirme kurumunun görüşü dikkate alınarak yatırım fonlarının ‘spekülatif’ değerdeki ülkelere aktarılmasına izin verilmiyor. Bu yeni durum, Brezilya için yabancı yatırımların önünün kesileceği ve ülkeden para çıkışının hızlanacağı anlamına geliyor. 

Bütçe krizi ve kabine uyuşmazlığı siyasi krizi tetikledi

Ajanslar, yıl içinde arka arkaya not kırarken enflasyon riskine karşılık merkez bankası da birçok müdahalede bulunmuştu. Ancak bu son düzenlemenin ardında meclise sunulan bütçe planı ve kabinede yaşanan bakanlık krizi yatıyor. Nitekim S&P tarafından yayınlanan açıklamada, notun düşürülmesine gerekçe olarak 'mali sistemdeki bozukluklarla birlikte son dönemde etkisini iyice hissettiren siyasi istikrarsızlığa' vurgu yapılıyor. Siyasi ortamın gergin olduğu ülkede, kongreye sunulan bütçe taslağında -tüm kesinti ve ek tedbirlere rağmen- 10 milyar dolara yakın açık bulunuyor. Ayrıca 8 partili bir koalisyona hükmeden Rousseff'in ortaklarına söz geçirmekte zorlandığı ve kabine içinde Maliye Bakanı Joaquim Levy'ye karşı tavır alındığı biliniyor. 

Geçtiğimiz yıl zayıf bir seçim kazanan Rousseff’in ekonomi çevreleri ve muhalefetten gelen baskıların arttığı bir ortamda koltuğunu her an kaybedebileceği konuşuluyor. Ekonomideki olumsuz tablodan Rousseff yönetimini sorumlu tutan muhalefet, hükümetin azli için önümüzdeki günlerde girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

Maliye bakanı Levy, konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada 2016 bütçesinin kamu harcamalarına sıkı bir disiplin getireceğini ve bütçe dengesini sağlama konusunda hedefe ulaşılacağını savundu. Herkesin fedakarlık yapması gerektiğine değinen Levy, ülke tarihinde görülmemiş bir kesintiye gidileceğini ve yeni kemer sıkma politikalarının geliştirileceğini duyurdu.

Rousseff ise kararın açıklandığı aynı gün Valor gazetesine verdiği röportajda, bütçe krizini aşmak için meclise yeni öneriler sunacaklarını belirtti. Bütçede dengeyi sağlamak için vergi artışının kaçınılmaz olduğunu belirten Rousseff, kesilebilecek herşeyin kesildiğini söyleyerek ayrıca yeni vergiler getirileceğine işaret etti.

Brezilya’yı zor günler bekliyor

Ülkedeki ekonomi uzmanları, yaşanan durumu 'öngörülen bir süreç' olarak değerlendiriyor.  İş dünyası, Brezilya’nın geldiği noktayı kaygıyla karşılarken durumu ‘felaket’ olarak nitelendirenler de var. 

G1 sitesine konuşan ekonomi profesörü Rafael Paschoarelli, ‘Ülke olarak nereye gittiğimizi bilmiyoruz. Durumun kontrol altında olduğunu ve herşeyin düzeleceğini söylemek Poliyanacılıktan öteye geçmiyor. Bu tür desteksiz söylemler kredi kuruluşlarını ikna etmeye yetmiyor. Nitekim S&P'nin aldığı karar, hükümetin ekonomi stratejisinin yetersiz oluşunun bir ispatıdır.’ şeklinde konuştu.

Hükümet ortağı PMDB partisine üye Senato Başkanı Renan Calheiros, duruma ilişkin açıklamasında ‘Bizi bu durumdan yalnızca ülkenin yeniden büyümeye başlaması kurtarabilir.’ dedi. Brezilya’nın reytinginin düşürülmesine karşılık en sert tepki ise Rousseff’e küçük bir farkla yenilen ana muhalefet lideri Aecio Neves’ten geldi: ‘Brezilya, hükümetin 6 yıldır sürdürdüğü yanlış ekonomi politikaları ve kamu kaynaklarının sömürülmesi neticesinde bugün yatırımlara ev sahipliği yapma potansiyelini ne yazık ki kaybetmiştir.'

Etiket : S&P, kredi, not

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ