Rousseff’in seçim kampanyası incelemeye alındı

    17 Ekim 2015
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya’da hükümetin görevden alınacağı söylentileri ülke gündemini işgal ederken bu iddialara bir yenisi daha eklendi.

Federal polis, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in seçim kampanyasını incelemeye aldı. Yapılan bağışlarda yolsuzluk şüphesine rastlanırsa konu yargıya intikal ederek başkanın görevden alınması talep edilecek.

Geçtiğimiz yıl başlayan ve çok sayıda politikacıyı parmaklıklar arkasına gönderen Lava Jato operasyonunun kapsamı sonunda Rousseff’e de uzandı. Daha önce selefi Lula hakkında açılan soruşturmanın farklı bir versiyonu bu kez Dilma Rousseff için başlatıldı. Muhalefetin iddiaları ve başvurusu üzerine konuyu incelemeye alan Federal polisin bu ay başında Rousseff hakkında soruşturma açtığı öğrenildi. Araştırma kapsamında yapılan bağışların, komisyon usülü dağıtıldığı tespit edilen Petrobras ihaleleriyle ilişkisi merceğe alınacak.

Daha önce kendisine yöneltilen iddialar karşısında 'temiz olduğunu’ savunan ve herhangi bir incelemeye karşı olmadığını belirten Rousseff, muhalefet tarafından köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor. Mecliste Rousseff’in  görevden alınması için başvuruda bulunan muhalefetin olası bir oylamada 2/3 oranına ulaşması durumunda Rousseff’in koltuktan alınma ihtimali güçlenecek. Bu süreçte birbirine kenetlenen muhalefet odakları, ilk senaryo işlemezse ikinci bir ihtimal olarak seçim kampanyasında buluncak bir açık ile hükümetin düşürülmesini istiyor.

Etiket : dilma, azil, seçim kampanyası, lava jato

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ