Rousseff’in kampanya hesabı incelemeye alındı

    10 Aralık 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Ekim ayında yeniden Brezilya Devlet Başkanı seçilen Dilma Rousseff'in seçim kampanya hesabına, inceleme başvurusu yapıldı.

Brezilya’da Ekim ayında yeniden devlet başkanı seçilen Dilma Rousseff’in seçim kampanyasında bağış topladığı banka hesabı incelemeye alındı. Söz konusu inceleme, seçim kurulunda kampanya hesaplarının denetiminden sorumlu yüksek yargı üyesi bir raportörün bazı şirketlerin yasal sınırın üzerinde bağış yaptığı iddiası üzerine başlatıldı. 

Yüksek seçim kurulunda görevli teknisyenlerin hazırladığı raporla şaibeli olduğu tespit edilen hesap hareketlerinin mahkeme tarafından detaylı bir şekilde incelenmesine karar verildi. Yapılacak inceleme neticesinde seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek yasadışı bir hareketlilik tespit edilirse Rousseff’in partisine yapılan hazine yardımı kesilebilir veya derecesine göre Rousseff’in görev mazbatasının iptali için dava açılabilir.

Diğer yandan mahkemenin inceleme kararını sürpriz olarak değerlendiren İşçi Partisi kaynakları konuya açıklık getirmek için basın toplantısı düzenlediler. Kampanyanın organizatörleri, söz konusu yasal limitin şirketlerin cirosu ile ilgili olduğunu ve bu limitin her şirket için ne kadar olduğunun parti tarafından bilinmesinin mümkün olmadığı şeklinde kendilerini savundular.

Etiket : Brezilya, seçimler, yolsuzluk, hükümet

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ