Rousseff'in ABD ziyaretini iptal etme düşüncesi Obama'yı endişelendirdi

    23 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in ABD ziyaretini iptal etme düşüncesi, Obama'yı korkuttu

SAO PAULO - 17.09.2013
ABD gezisini iptal edeceği yönünde söylentilerin artması üzerine Başkan Barrack Obama, dün akşam saatlerinde Brezilya liderini telefonla aradı. Yaklaşık 20 dakika süren görüşmenin detayları kamuoyu ile paylaşılmazken Rousseff, ABD gezisi ile ilgili kararını bugün kamuoyuna açıklayacağını belirtti.
 
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, kendisi ve ekibinin ABD istihbaratı tarafından izlendiğinin belgelenmesinin ardından önümüzdeki hafta New York'ta gerçekleşecek BM 68. Genel Kurul toplantısının açılışına katılmak için çıkacağı seyahati yeniden gözden geçirme kararı almıştı. 
 
G20 zirvesi için gittiği Moskova'da ABD Devlet Başkanı ile de görüşen Rousseff, Obama'dan konu ile ilgili endişelerinin bir hafta içinde giderileceği sözünü almıştı. Ancak sürenin dolması ve Brezilya Dışişleri Bakanı Luiz Alberto Figueiredo Machado'nun ABD Ulusal güvenlik danışmanı Susan Rice ile Washington'da görüşmesine rağmen ABD tarafından konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
 
Rousseff'in danışmanları ve ülkenin dış politikası üzerinde halen önemli etkisi olan eski devlet başkanı Lula'nın, önceden planlanan ziyaretin iptal edilerek ABD'ye bir mesaj verilmesi için Brezilya liderine tavsiye verdikleri biliniyor.
 
Obama'nın ise iki ülke arasındaki gerginliği yumuşatmak ve ziyaret esnasında konuşulması planlanan ticari ilişkileri kurtarmak için böyle bir hamle yaptığı düşünülüyor. 
 
Önceden planlanan ziyarette iki ülke arasında milyarlarca dolar değerinde petrol satışı ve askeri malzeme alımı konularının ele alınacağı bekleniyordu. Ancak ziyaretin iptal edilmesi ABD ile ticarette bu konuların askıya alınabileceği anlamına geliyor.
 
Brezilya'nın dış ticarette en büyük partneri ABD olarak gözüküyor.

Etiket : Dilma Rousseff, Obama, Brezilya, ABD

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ