Rio 2016’da yeni kriz: “Finansal acil durum ilan edildi”

    23 Haziran 2016
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

 Rio de Janeiro geçici valisi Francisco Dornelles, yaşanan ekonomik krizin olimpiyat oyunları için verilen taahhütleri tehdit ettiğini belirtti. Eyalet Resmi Gazetesi’nde yayınlanan bildiride Vali Dornelles, Rio de Janeiro Eyaleti’nin güvenlik, sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetlerini etkileyebilecek büyük bir çöküş ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Olimpiyat Oyunları öncesinde alınacak “olağanüstü önlemler” in gerekli tüm kamu hizmetlerini etkileyebileceği söylenirken konuyla ilgili ayrıntı verilmedi. Vali Dornelles, ülke genelinde yaşanan özellikle petrol endüstrisindeki vergi açığı krizinin Brezilya’nın derin bir ekonomik durgunluk içinde olmasını tetiklediğini ifade etti. Yaşanan ekonomik darboğazın ardından acil durum tedbir fonlarının serbest bırakılması bekleniyor. Rio eyalet çalışanları ve emeklilerin geçmiş borçları bulunurken krizden hastanelerin ve kolluk kuvvetlerinin de etkilenebileceği ifade edildi.

Olimpiyatlar için çoğu kamu finansmanı Rio Eyaleti hükümeti tarafından karşılanırken, ulaşım ve güvenlik gibi alanlarda ise Brezilya hükümeti sorumlu. Geçici Devlet Başkanı Michel Temer, Rio’ya önemli miktarda mali yardım yapılacağı sözünü verdi.

Rio Belediye Başkanı Eduardo Paes ise yaşanan gelişmelerin ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Olimpiyat projelerinin teslimi ve üstlendikleri sözler konusunda herhangi bir gecikme söz konusu olmayacaktır.” dedi.

Etiket : Rio 2016’da yeni kriz: “Finansal acil durum ilan edildi”

İlgili Haberler

İlgili haber bulunamadı...

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ