Olimpiyat ateşi Brezilya’yı yakıyor

    15 Mayıs 2016
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Ağustos ayında Brezilya’da yapılacak olimpiyatlar öncesi ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik darboğaz hazırlıkları vurdu. Gösteri ve protestolarla olimpiyat projelerine itiraz eden halk, harcanan paraların büyüklüğüne kızgın. Devlet ise tasarruflarla bu harcamaların etkisini azaltma çabasında.

Milattan önce Yunanistan’ın Olympia kentinde başlayan Olimpiyat oyunlarına, 120 yıllık modern tarihinde ilk defa bir Güney Amerika ülkesi, Brezilya ev sahipliği yapacak. Olympia’dan yola çıkan Olimpiyat ateşi, belki de spora en fazla mesai harcayan insanların şehrinde yanmaya başlayacak.

Rio de Janeiro’da 5-21 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Yaz Olimpiyat Oyunları, Güney Yarımküre’de kış ayları yaşanacağı için daha serin bir havada oynanacak. Her ne kadar kış yaşanıyor olsa da Olimpiyat oyunları öncesinde Brezilya ekonomik ve siyasi açıdan oldukça sıcak günler geçiriyor. Bundan 7 sene önce oyunların Rio’ya verilmesi kararının duyulduğu zamanki heyecan, yerini büyük soru işaretlerine bıraktı.

Ülkede birkaç aydır oldukça karmaşık gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz ay Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkında alt mecliste yapılan oylamayla birlikte görevden alma süreci başlatıldı. Dilma, mayıs ayı içerisinde Senato’nun onaylaması halinde Başkanlık görevini bırakacak. Dolayısıyla yaklaşık 3 ay sonra başlayacak Brezilya tarihinin en önemli organizasyonunda, ev sahibi koltuğuna kimin oturacağı şuan için büyük bir soru işareti. Kulislerde Dilma’nın gitmesinin onaylanması halinde yerine yardımcısı Temer’in geçeceği konuşuluyor.

Brezilya’nın mücadele ettiği en önemli sorunlardan biri de ekonomi. Son yıllardaki en düşük Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla, tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşan işsizlik ve ulaşım zamları gibi sorunlar Brezilya halkını derinden etkiliyor. İki yıl önce düzenlenen Dünya Kupası’ndan sonra şimdi de bu denli büyük bir organizasyona ev sahipliği yapılacak olması, protestolara neden oldu. Ülke tarihindeki en ağır ekonomik krizlerden birinde lüks sayılabilecek yatırımlar yapılması ve Dünya kupası örneğinde olduğu gibi yapılan yatırımların daha sonra kullanılamayacak olması ülke yönetimine yöneltilen eleştirilerin odak noktası.

BÜTÇE DÜŞÜRÜLDÜ
Yaşanan ekonomik sıkıntılar üzerine olimpiyat harcamalarını gözden geçiren hükümet, bütçeyi 11,6 milyar dolar olarak güncelledi. 2012 yılında Londra’da düzenlenen olimpiyat içinse 14,6 milyar dolar harcanmıştı. 520 milyon dolarlık tasarruf planı hazırlayan Brezilya Olimpiyat Komitesi, odalarda kullanılacak klimalardan organizasyonda kullanılacak araç sayısına kadar pek çok kalemde kesinti yaptı.


ZİKA VİRÜSÜ TEHDİDİ

Brezilya’nın boğuştuğu bir diğer önemli sorun ise Zika virüsü. Yayılmaya başladığı ilk dönemde büyük endişelere neden olan Zika, yetkililerin yaptığı açıklamalara göre Olimpiyat oyunları için bir tehlike arz etmiyor. Oyunlar esnasında havaların sıcak olmayacağı ve sineklerin üreme alanlarında yapılan kapsamlı temizlikler, Zika virüsünü olimpiyatlar için risk haritasından çıkarmış gözükse de bu durumun şehre gelen ziyaretçi sayısını etkileyeceği söyleniyor. Sadece izleyiciler değil elbette, oyunlarda yarışacak sporcularda da Zika’dan çekinenler mevcut. Mesela Fijili Golfçü Vijay Sing, Zika virüsü tehlikesinden dolayı oyunlara katılmayacağını açıkladı.


‘İZLEYİCİLERİN GÜVENLİĞİ’ SORUNU

Rio denince akıllara gelen bir diğer problem, ‘güvenlik’. Olimpiyat süresince şehirde sıkı güvenlik önlemlerinin alınması beklenirken, güvenlik güçlerine ayrılan bütçenin 2 milyon Brezilya reali azaltılması ve IŞİD’in açıktan oyunları tehdit etmesi endişelere neden oldu. Olimpiyat Komitesinin bununla ilgili özel bir önlem alması bekleniyor.

Sosyal, siyasi ve ekonomik sorunların yanında ortaya çıkan diğer aksilikler 2016 oyunlarının Brezilya için erken olduğu yönünde eleştirilere neden oldu. Olimpiyat projelerinin yapımında şu ana kadar toplam 11 işçi hayatını kaybetti. Yine Brezilya’da düzenlenen son Dünya Kupası’nda bu rakam 14’tü. Yaklaşık iki hafta öncesinde Atlas Okyanusu kenarına Olimpiyatlar için yapılan bisiklet yolu çöktü ve iki turist yaşamını yitirdi.

Yelken yarışmalarının yapılacağı Guanabara Körfezi’ndeki kirlilik tartışmaya neden oldu. Deniz canlıları ve sporcuların sağlığını tehdit eden körfez için henüz kalıcı bir çözüm bulunamadı.

Olimpiyatların başlamasına kısa bir süre kala tüm dünya gözünü Rio’ya çevirdi. Onca aksiliğin ve problemlerin yanında göz önüne alınması gereken bir diğer gerçekse Brezilyalıların organizasyon ve parti yapma konusunda oldukça mahir oluşu. Olimpiyat ateşi Rio’da hakkıyla yanacak gibi gözüküyor. Asıl soru, bu ateşin Brezilya’da bir enkaz mı bırakacağı yoksa kötü günler geçiren ülkede bir şeylerin düzelmesine yardımcı olacak fitilin alev almasını mı sağlayacağı.


Açılış, Maracana Stadı’nda

Rio 2016, 5 Ağustos’ta ünlü Maracana Stadı’nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak. 100 yıl aradan sonra Golf ve Rugby sporlarının tekrar oyunlara dahil edilecek olması sporseverleri oldukça heyecanlandırmış olsa da Cariocalılar (Rio’da yaşayanlara verilen isim) Olimpiyatlar için yapılan golf sahasına sert tepki gösterdi.

Rakamlarla  Rio 2016

17 gün sürecek oyunlarda 206 ülkeden 10.500 sporcu yarışacak. Atletler, 161 Erkekler, 136 Kadınlar ve 9 Karışık olmak üzere toplam 306 madalya için ter dökecek. Oyunlarda, 42 farklı spor türü yer alacak. Şehrin 4 bölgesinde, 32 spor alanında yapılacak müsabakalar için toplam 7,5 milyon bilet satışta. 45 bin gönüllünün görev alacağı Olimpiyat Oyunları için Türkiye’den şu ana kadar 26 atlet katılmaya hak kazandı. Önümüzdeki 3 aylık süre içinde bu rakamın toplam 40’ı bulması hedefleniyor.

Biletlerin ancak yarısı satılabildi

Rio de Janeiro’nun Barra, Deodoro, Maracana ve Copacabana bölgelerinde düzenlenecek oyunlarda hazırlıkların yavaş ilerlediği tartışmaları var. Barra bölgesine gidecek olan metronun inşaatı ise henüz bitirilemedi. Metronun yetişmemesi durumunda oluşacak trafik problemi önümüzdeki günlerde yetkililerin başını ağrıtabilir. Oyunları izlemek için 500 bin yabancı turistin şehre gelmesi bekleniyor. Son 90 güne girilirken Yaz Olimpiyat Oyunları biletlerinin yarısı, Paralimpik Oyunları’nın ise yalnızca %20’si satılabildi. En ucuz bilet 11, en pahalı bilet 1.300 Dolar.

Etiket : Olimpiyat, ateşi, Brezilya’yı, yakıyor, Rio, 2016

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ