Karayip ve Latin Amerika Müslümanları diyalog kongresinde bir araya geldiler

    15 Şubat 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Latin Amerika ve Karayipler'de yaşayan Müslüman grupların temsilcileri, Brezilya'da düzenleneler uluslararası diyalog konferansında bir araya geldiler. Geniş bir coğrafyaya yayılan Müslüman azınlıkların problemlerinin ele alındığı konferansta ortak ihtiyaçlar etrafında birleşme vurgusu yapıldı.

Brezilya merkezli Latin Amerika İslam Tanıtım Derneği tarafından bu yıl 27.si organze edilen programa Orta ve Latin Amerika'da bulunan çok sayıda ülkeyi temsil eden din adamının yanı sıra Suudi Arabistan, Mısır, İran, Lübnan, Sudan, Filistin ve Yemen temsilcileri de katıldı. Üç gün süren konferansta Müslüman toplulukların ortak ihtiyaçları, gruplar arasındaki problemler ve bu problemlerin çözümü için atılması gereken adımlar konuşuldu. Çoğunluğu Arap kökenli Müslümanlardan oluşan katılımcılar, program süresince tanışma ve diyalog kurma imkânı buldular.

'SAVAŞLARA RAĞMEN OTURUP KONUŞMAK MECBURİYETİNDEYİZ'

Toplantının organizatörleri arasında yer alan Latin Amerika İslam Tanıtım Merkezi Başkanı Ahmad Ali Saifi, Müslümanlar olarak birlikte hareket edebilmek için öncelikle gruplar arasındaki çekişme ve ayrılığın bitmesi gerektiğini savundu. Dünyanın diğer bölgelerine oranla daha az Müslümanın yaşadığı Latin Amerika'da yaklaşık 30 yıldır düzenlenen konferansın bu amaca hizmet ettiğini belirten Saifi, bu ayrışmayı önlemek için yürütülen diyalog faaliyetlerinin önemine işaret etti.

Farklılıklara rağmen diyalog vesilesiyle birlikte yaşama ve ortak programlar yürütmenin mümkün olduğunu savunan Saifi, uyuşmazlıkların ancak tarafların müzakeresiyle çözülebileceğini ifade etti. Brezilya'nın Curitiba eyaletinde yalnızca bir adet cami bulunduğunu ve farklı itikada sahip Müslümanların 50 yıldır bu camide birlikte ibadet ettiğini söyleyen Brezilya Müslüman topluluğu temsilcisi, bu örneğin dünyanın her tarafına yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Müslüman dünyasındaki farklılıkların oturup konuşulduğunda uzlaşılabilir türden farklılıklar olduğuna değinen Saifi, "Dünya'nın bazı yerlerinde Müslüman gruplar arasında savaşlar olsa da, eninde sonunda oturup uzlaşmak dışında çözüm yok. Bu sebeple en başında oturup konuşmak en iyisidir. “dedi.

'İSLAM BİLİNCİNİ GENÇLERİMİZE DOĞRU ÖĞRETMELİYİZ'

Katılımcılardan biri olan ve ABD merkezli Helping Hand isimli sivil toplum kuruluşunu temsil ettiğini söyleyen İrfan Hurshi de, grupların yakınlaşması açısından toplantının çok verimli geçtiğini ifade etti. Program vesilesiyle önceden belirlenen konuların başarıyla ele alındığını ve Müslüman liderlerin ne yapması gerektiğinin bilincine vardıklarını söyleyen Hurshi, ayrımcılığın önlenmesi için İslam bilincinin özellikle genç kuşaklara doğru bir biçimde verilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıya Brezilya senatosunu temsilen katıldığını söyleyen federal milletvekili Protegenes Queiroz ise, kendisinin Hristiyan olmasına rağmen inançları gereği herhangi bir tehdit veya ayrımcılığa maruz kalan Müslüman toplulukları savunduğunu belirtti.

Etiket : Karayip, Latin Amerika, Müslüman, Lider, kongre, Brezilya

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ