İsrail, Latin Amerika ile ilişkilerini düzeltiyor

    12 Eylül 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Gazze saldırıları esnasında araları bozulan İsrail ve Latin Amerika ülkeleri, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın özel diplomatıyla uzlaşma yoluna gidecek.

Gazze'de yaşanan çatışmanın ardından kalıcı ateşkes sağlanması ile birlikte İsrail, Latin Amerika ile bozulan ilişkilerini yeniden düzenlemek için bölgeye özel bir temsilci gönderdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından sevk edilen özel diplomat, Gazze saldırısı esnasında İsrail aleyhine bildiri yayınlayan ülkelerin dışişleri bakanları ile yeniden yakınlaşma konusunu görüşecek.

Bu kapsamdaki ilk görüşmesini Brezilya Dışişleri Bakanı Luiz Alberto Figueiredo ile yapan özel misyon elçisi Pinhas Avivi, gazetecilere yaptığı açıklamada son on yılda İsrail ile bölgenin ilişkilerinin aşındığını ve bu olumsuz tabloyu düzeltmek için birlikte yeni bir süreç başlatmak istediklerini belirtti.

İsrail'in Filistin bölgesine 2009 yılında gerçekleştirdiği kanlı saldırının ardından Venezuela ve Bolivya, İsrail ile ilişkilerini tamamen bitirmiş, Brezilya ise durumdan memnuniyetsizliğini belirtip büyükelçisini geri çağırmıştı. Latin Amerika ile ilişkileri yeniden tesis etme amacıyla görevlendirilen özel diplomat, Brezilya temaslarının ardından, son saldırılarda İsrail'e en sert tepki veren ülkeler arasında yer alan Arjantin, Şili ve Peru'yu da ziyaret edecek.

Etiket : İsrail, Filistin, Brezilya, Latin Amerika

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ