İngiltere, Brezilya’da öğrenci avına çıktı

    01 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya hükümetinin geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu ve 101 bin öğrencinin milli bursla yurtdışında üniversite okumasını hedefleyen eğitim projesini değerlendirmek isteyen İngiltere Brezilya’da öğrenci avına çıktı.

Proje kapsamında yürütülen tanıtım ve değerlendirme faaliyetlerine katılan İngiliz yetkililer öğrencilerin İngiltere’yi tercih etmeleri için ülkelerindeki eğitimin avantajlarını anlatıyor. 2015 yılına kadar 10 bin Brezilyalıyı kendi üniversitelerinde eğitmeyi öngören İngiltere hükümeti, projeden ciddi bir gelir bekliyor.

LİSTEDE TÜRKİYE YOK

“Sınırsız Bilim” adı altında yürütülen ve ülkenin yerli teknoloji üretimini artırmayı hedefleyen projeye Brezilya hükümeti yaklaşık 1,6 milyar dolar kaynak ayırdı. Dört yılla sınırlandırılan ve herkesin başvurabildiği programda öğrenciler daha çok gelişmiş ülkelerde okumayı tercih ediyor. Başvuru yapılabilecek ülkeler listesinde Almanya, Avusturalya, Belçika, Kanada, Güney Kore, ABD, İspanya, Fransa, Hollanda, Hindistan, İrlanda, İngiltere, İtalya, Japonya ve Portekiz yer alıyor. 

Öğrenci değişim programlarından farklı olarak, öğrenim süresinin tamamında seçilen ülkede olmayı gerektiren projeye ev sahipliği yapacak farklı ülke ortakları aranıyor. Ancak İngiltere’nin 130 üniversiteyle ortak olduğu programa Türkiye’den henüz başvuru yapan üniversite bulunmuyor. 

TÜRKİYE’NİN ANLAŞMA YAPMASI GEREKİYOR

Türkiye’den programa ortak olmak isteyen üniversitelerin bu projeden yararlanabilmesi için iki ülke arasında resmi bir eğitim anlaşması yapılması gerektiği belirtiliyor. Proje ile ilgilenen Türk üniversiteleri, Başbakanlık yetkililerinin konudan haberdar edildiğini ancak henüz somut bir adım atılmadığını ifade ediyorlar. 

Bu programla aynı zamanda beyin göçünü tersine çevirmeyi hedefleyen Brezilya, yurtdışında araştırma yapan yerli ve yabancı araştırmacıları ülkesine çekmeye çalışıyor. Özel bir araştırma yapan ya da farklı bir beceriye sahip yabancı öğrenciler belirlenen öncelikli alanların seçilmesi şartıyla lisans ya da doktora programlarına burslu olarak kabul ediliyor.

Etiket : Brezilya, İngiltere, öğrenci

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ