İlk kez düzenlenen "Dünya Yerli Olimpiyatları" Brezilya'da başladı

    30 Ekim 2015
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya'nın kuzeyindeki Palmas kentinde 30 ülkeden 2000 sporcunun katıldığı Dünya'nın ilk 'Yerli Olimpiyatları' başladı. Olimpiyatlar 1 Kasım'a kadar sürecek.

Olimpiyatlarda Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya kıtalarından çeşitli etnik gruplar yer alıyor. 50 farklı etnik kökenden gelen yerlilerin katıldığı oyunlarda, sadece Brezilya’dan 24 farklı grup bulunuyor.

AÇILIŞ TÖRENİ RENKLİ GEÇTİ
Cihan'ın haberine göre; Sporcuların geleneksel olimpiyat ateşini yakmasıyla başlayan olimpiyat oyunlarının açılışına Brezilya Başkanı Dilma Rousseff de katıldı. Açılış töreninde Etiyopya, Moğolistan ve Brezilya gibi ülkelerden gelen yerli halklar geleneksel kıyafetleriyle birlikte özgün müziklerini ve danslarını sergilediler. Yapılan müsabakalarda okçuluk, mızrak fırlatma, kano, futbol gibi sporların yanı sıra topa sadece kafa ile dokunulabilinen 'Xikunahity oyunu' gibi bir çok farklı kategori de mevcut.

BREZİLYA HALKI MALİYETE İTİRAZ EDİYOR
2014 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nın ardından, yerli halkların geleneklerini ve kültürlerini tanıtmayı amaçlayan olimpiyat organizasyonu için yapılan harcamalar da Brezilya halkı tarafından yüksek bulundu. Yapılan protestolarda, çıkartılan maliyetlerin yerli halkların yaşam şartlarını iyileştirmek için kullanılabileceği belirtildi. Bu yaz düzenlenecek Yaz Olimpiyat Oyunları da Brezilya’da gerçekleşecek.

Dünya Yerli Olimpiyatlarına katılan etnik gruplardan bazıları:
Assuriní / Bororo Boe / Guarani Kaiowá / Javaé Itya Mahãdu / Kamayura / Karajá / Kayapó Mebêngôkre / Kyikatêjê / Parakatêjê / Matis / Paresi / Pataxó / Tapirapé / Terena / Wai Wai / Xavante / Xerente / Kaingang / Manoki / Kura Bakairi / Kanela / Kuikuro / Erikibaktsa / Mamaindê.

Etiket : olimpiyat, yerli oyunları, palmas, spor, yerliler

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ