Dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Erdoğan aleyhine konuştu

    05 Mayıs 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

KAMİL ARLI – ZAMAN.COM.TR - Türkiye onunla, hükümetinin Twitter ve Facebook'a uyguladığı yasak sonrası çizdiği karikatürlerle tanıştı. Dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff: Erdoğan’ın söyledikleri sadece bir gösteri

Dünyaca ünlü Lübnan asıllı Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff, Başbakan Erdoğan'ı Twitter yasağı sonrası içinde Twitter logosu kuşların hapsedildiği, üzerinde demokrasi yazan bir polis arabasını içinde çizerek yasağa sert tepki göstermişti. Türkiye'de ünlü karikatüristin çizimleri medyada büyük yankı bulurken, birçok internet sitesi de bu karikatürleri kullanarak haber yaptı. 2006 yılında Uluslararası karikatür yarışması "En iyi çizim" ödülü sahibi ve dünya gündemini yakından takip eden ünlü karikatür sanatçısı Carlos Latuff ile Zaman.com.tr çok özel bir söyleşi yaptı.

“Mavi Marmara sonrası Başbakan'ın söylemleri mizansen”

İsrail-Filistin çatışması ve Arap Baharı'nı ile birlikte Türkiye'yi de yakından takip eden Brezilya'lı karikatürist 2010 yılında Türkiye'yi de ziyaret etmişti. Brezilya'nın Porto Alegre şehrinde yaşayan 45 yaşındaki karikatürist, Erdoğan'ı eleştirdiği karikatürlerinde Başbakan'ın çelişkilerini ortaya çıkarmaya çalıştığını söylüyor. Carlos, Erdoğan'ın, 9 Türk vatandaşının şehit edildiği Mavi Marmara saldırısı sonrası yaptığı açıklamaların da ciddi olmadığını, kendine oy verenler için sadece mizansen yaptığını ileri sürüyor. Ünlü karikatürist, “Eğer Başbakan Erdoğan açıklamalarında ciddi olsaydı İsrail'le diplomatik ilişkilerini tamamen keserdi” ifadelerini kullanıyor.

Carlos bir başka karikatüründe ise Erdoğan'ı oy sandığının önünde “Sizi seviyorum Filistin” sözü altında halka hitap ederken çizmiş, arkasında ise Başbakan'ın gölgesinin İsrail'le anlaşma yaptığının ima etmişti.

Carlos, "Ülkede tutuklu gazetecilerin bulunduğu, Gezi Parkı olaylarında polis tarafından şiddete maruz kalan göstericilerin var olduğu, gündelik hayatta Kürtlerin tedirgin edildiği bir ülkeyi Erdoğan nasıl demokrasi olarak nitelendirebilir?" diyerek bunun Başbakan'ın bir diğer çelişkisi olduğunu iddia ediyor. Brezilyalı karikatürist, Türkiye'de Youtube ve Twitter'ın anlamsız bir şekilde yasaklandığını Türkiye'nin ise klasik bir polis devleti dönüştüğünü belirtiyor.

“Türkiye'de yolsuzluk sürpriz değil”

Carlos Latuff, Türkiye'de gündemi sarsan yolsuzluk ve rüşvet iddialarının sürpriz olmadığını söylüyor. Japonya'da bile siyasilerin yolsuzluğa bulaşabileceğini dile getiren Carlos, “Önemli olan hükümetlerin yolsuzlukla nasıl mücadele ettiği konusudur. Türkiye'de Başbakan yolsuzluk skandalını halktan saklayarak bunları ortaya çıkaran medyaya saldırdı.” diye konuşuyor.

         

Kendi karikatürlerinin Türkiye'deki ortaya çıkan skandallara karşısında duran aktivistler tarafından kullandığından haberdar olduğunu söyleyen Carlos, “Bunun güzel bir şey olduğunu belirterek, kendisinin de sanatıyla bunları desteklediğini dile getiriyor. Carlos, son olarak bu aktivistlere hitaben “Türkiye'de olsam onları desteklerdim. Ama Brezilya'dan Erdoğan'ın karikatürlerini çizerek, ben sizinle birlikteyim diyebiliyorum.” açıklamasında bulunuyor.

Etiket : Carlos Latuff, Brezilya, karikatür, Erdoğan

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ