Capoeira tutkusu Brezilya'ya getirdi

    01 Haziran 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

İsveç'te yaşayan Capoeira hayranı Türk, Brezilya'ya yerleşerek profesyonel Capoeira eğitimi almaya başladı.

Seyhan Sevinç, 35 yaşında, İsveç'te yaşayan Capoeira hayranı bir Türk. Yaklaşık 9 yıldır bu hobisini amatör olarak sürdürüyor. Bu dansa olan ilgisi, herşeyin üzerine çıkarak onu İsveç'ten kaldırıp Capoeira'nın anavatanı olan Brezilya'ya sürükledi.
 
Sevinç, bundan 7 ay önce, daha profesyonel bir şekilde Capoeira yapabilmek için geldiği Rio de Janeiro'da bir dans okulunda Brezilyalı ustalardan bu sanatı öğreniyor. Arkadaşlarıyla birlikte dans halkası etrafında bir araya gelen Sevinç, bir sene sonunda eğitimini tamamlayıp yaşadığı şehre dönmeyi umuyor.
 
'Roda' dedikleri müzik arka planda çalmaya devam ederken performansına ara verip Cihan'a konuşan Capoeira tutkunu Türk, bu dansa küçük yaşlardan itibaren ilgi duyduğunu, ilerleyebilmek için çok emek verdiğini, öğrenme sürecinde küçük kazalar yaşasa da vazgeçmeyip sonunda Capoeira'yı hayatına taşımayı başardığını söylüyor. Brezilya'da kaldığı süre içinde Portekizce de öğrendiğini söyleyen Sevinç, bu işi yerinde ve ustalarından öğrenmiş biri olarak kendi eğitim markası üzerinde çalıştığını söylüyor.
 
Capoeira, Afrika'lı köleler tarafından Brezilya'ya getirilen ve burada geliştirilen bir dans türü. Uzak doğunun dövüş sanatlarını andıran estetik hareketler ve özel aletlerle yapılan müziğin bileşiminden oluşan Capoeira, Brezilya kültürünün önemli öğelerinden biri olarak görülüyor. Dünyanın farklı yerlerinden gelen birçok Capoeira meraklısı, bu eğitimin verildiği okullarda ders görüyor. 
 
Capoeira ustası, bu dansı şöyle özetliyor: Afrika'nın farklı kabileleri Brezilya'da buluşunca adına Capoeira denilen bu dans figürü ortaya çıktı. Bu dans müzik eşliğinde yapılan dövüş teknikleri ve akrobatik hareketlerin armonisinden oluşuyor. Brezilya'daki okullarda bu sanatın felsefesi ve çeşitli teknikler öğretiliyor. Bugün Capoeira, dünyanın birçok ülkesinde bilinen bir dans türü haline geldi.

Etiket : Capoeira, türk, rio de janeiro

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ