Brezilya'nın Siyasi Görünümü

    07 Haziran 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya Başkanlık rejimiyle yönetilen federal bir cumhuriyettir. İdari açıdan 26 eyalet, bir Federal Bölge (Başkent Brasilia ve çevresi) ve toplam 5564 belediyeden oluşmaktadır.

Her eyaletin kendi yasalarıyla belirlenmiş yetkileri kullanan bir hükümeti vardır. Valiler doğrudan halkoyuyla seçilmektedir. Tek meclisli bir Eyalet Meclisi yasamadan sorumludur. Yerel yargının yetkileri, federal (ulusal) mahkemelerle çatışmayacak şekilde düzenlenmiştir. Yerel idare düzeyinde, belediye başkanları ve belediye meclisleri görev yapmaktadır. Son yerel seçimler 2010 Ekim ayında yapılmıştır.
 
Devletin yönetimi yasama, yürütme ve yargı birimlerince gerçekleştirilmektedir. Yürütme ve yasama birimleri üyeleri halk tarafından seçilmekte, yargı organları üyeleri ise anayasada öngörülen yöntemle atanmaktadırlar.
 
1988 tarihli, ülkenin yedinci anayasası uyarınca Başkan, devletin ve hükümetin başıdır. Başkanlar dört yıl için seçilirler, ikinci defa aday olmaları mümkündür.
 
Yürütme:
 
Devlet Başkanına bağlı 37 “Bakan” (Sekreterlikler ve Merkez Bankası Başkanı dahil) mevcuttur. Bakanlar, Başkana karşı sorumludurlar, Başkan istediği zaman görevlerine son verebilir. Sekreterlikler, Başkanlığın yardımcı organları olup, devlet birimleri arasında koordinatör olarak görev yapmaktadırlar. Silahlı Kuvvetler anayasa gereği, ülkenin savunması ve anayasal güçlerin korunmasında görev yapar. Hükümet tarafından düzenin muhafazası amacıyla göreve çağırılabilirler. Deniz, Hava Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri 1999 yılında Savunma Bakanlığı’na bağlanmışlardır. Ülkemizdeki yapılanmaya benzer bir Genelkurmay Başkanlığı’nın yer almadığı Savunma Bakanlığı’nın yapısında değişikliklere gidilmesi yönünde çalışmalar sürdürülmektedir.
 
Yasama:
 
Çok partili bir sistem uygulanmaktadır. Yasama organı halkoyuyla seçilen 81 üyeli Senato ile 513 üyeli Temsilciler Meclisinden oluşur. Senatörler 7, Milletvekilleri 4 yıl süreyle görev yaparlar. Ekim 2006 seçimlerinden sonra Meclis’e 21 parti üyesi milletvekili seçilmiş, yeni koalisyon Hükümeti ise 11 parti arasında oluşturulmuştur.
 
Yargı:
 
Yargı sistemi işlevini Federal Mahkemeler ve Eyalet Mahkemeleri aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Yargı organının üst kademesinde yer alan Yüksek Federal Mahkeme Anayasa’nın uygulanmasından ve yorumlanmasından sorumlu iken, Yüksek Yargı Mahkemesi Anayasal konuların dışında, federal yasaların ülkenin her yerinde aynı şekilde yorumlanmasından sorumludur.
 
Ülkede son genel seçimler Ekim 2010’da gerçekleştirilmiş olup, İşçi Partisi (PT) ve Başkan Lula’nın adayı Dilma Rousseff ikinci turda oyların %56,05’ini alarak seçimi kazanmıştır. Adıgeçen 1 Ocak 2011 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevini devralmıştır. Başkan Rousseff, selefi Lula döneminde takip edilen sosyal politikaları izlemeye devam edeceğini vurgulamıştır. Başkan Rousseff’in Brezilya’da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları öncesinde ekonomi ve iç politikaya ağırlık vermesi, ayrıca bölgesel ve küresel güç olma yönündeki stratejik hedef doğrultusunda aktif dış politika izlemeye devam etmesi beklenmektedir.
 
Kaynak: Dışişleri Bakanlğı

Etiket : siyaset, dış politika, brezilya, yönetim, bayrak

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ