Brezilyalı ünlü perakende zincirinin sahibi vefat etti

    30 Kasım 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya'nın en çok kazanan perakende zincirinin sahibi yahudi asıllı Samuel Klein 91 yaşında vefat etti.

Brezilya’nın ünlü perakende satış zinciri Casas Bahia’nun kurucusu olan Yahudi asıllı Samuel Klein 91 yaşında vefat etti. 2 hafta önce Sao Paulo’daki Albert Einstein hastanesinde 91 yaşını ailesiyle birlikte kutlayan Samuel Klein’dan beklenmedik vefat haberi geldi.

Ülkenin en zengin işadamlarından olan Samuel Klein, solunum yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Samuel Klein’ın sahibi olduğu Casas Bahia şirketi Brezilya’nın elektronik, beyaz eşya, mobilya satan en büyük perakende devi. Casas Bahia şirketi 2009 yılında Brezilya’nın en büyük 10 şirketinden biri olan “Pao de Açucar” grubu ile birleşmişti. Casas Bahia geçen sene 40 milyar real kazanç sağlayarak rekor bir fiyata ulaştı. 

Polonya’da 1923 yılında dünyaya Yahudi bir ailenin çocuğu olarak gelen Samuel Klein, iş hayatına amcasının yanında marangozluk yaparak başladı. İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden sonra, babası ile Maidanek Nazi kampına yerleştirildi. Annesi ve diğer kız kardeşleri ise Treblinka kampında infaz edildi. Çalışma kampında marangozluk becerisi sayesinde hayatta kalmayı başaran Klein, diğer bir kampa aktarılırken kaçmayı başardı. Bir süre Münih şehrinde babasını aradıktan sonra, bir Alman ile evlendi. 1951 yılında Bolivya’ya taşındı. Bolivya’da yaşanan devrim ve iç karışıklıklar sebebiyle Brezilya’nın Sao Paulo eyaletine taşınmaya karar verdi.

Sao Paulo eyaletinde küçük bir arabayla yatak örtüsü ve banyo malzemeleri satarak hayatını geçindiren Samuel Klein, 5 yıl içinde bir dükkan almak için sermaye biriktirdi ve ismi “Casa Bahia” olan ilk perakende şirketini açtı. Yıllar sonra, 2000 yılında 560 şirket ile Latin Amerika’daki en büyük perakende devi olmayı başardı. 

Brezilya’nın ilk girişimcilerinden olan Klein, iş dünyasında pratik zekası ve çabuk iş bitiriciliğiyle tanınıyordu. Brezilya’da birçok sosyal yardım faaliyetine yüksek meblağlar yatıran Samuel Klein, ayrıca Sao Paulo’da bulunan Macabi spor kulübünü finanse ediyordu. Samuel Klein, ailesinin ve yakın dostlarının katılımıyla Butantan Yahudi Mezarlığı’na basından gizli bir şekilde defnedildi.

Etiket : Samuel Klein, perakende, Casas Bahia, öldü

İlgili Haberler

İlgili haber bulunamadı...

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ