Brezilyalı hukukçu ve gazetecilerden Koza grubuna destek

    30 Ekim 2015
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Koza İpek grubuna el konulmasının ardından dünyanın değişik yerlerinde bulunan meslek örgütlerinden gelen tepkiler çığ gibi büyüyor.

Uluslararası medyanın ilk sayfalardan verdiği haberler Güney Amerika kıtasında da aynı etkiyi oluşturdu. Brezilya’nın Belo Horizonte şehrinde bulunan UNA Üniversitesi Hukuk fakültesi camiası da duruma kayıtsız kalamadı.

Cihan Haber Ajansı’nı arayarak basın organlarına yapılan baskıyı eleştiren hocalar ve öğrenciler şu mesajları gönderdiler:

'Hukuk devletini ve demokrasiyi korumak için basının özgür olması gerekir. Medyaya karşı takınılan tavır aynı zamanda halkın özgürlüğüne karşı yapılmış bir darbedir.'

Günümüzde herhangi bir rejim yada diktatörlüğe körü körüne uymak akıl karı bir iş değildir. Demokrasi, devletin halka ait tüm sesleri kucaklamasını acil ve gerekli kılar. Güç halka ait olmalıdır ve ifade özgürlüğü bu mücadelenin temelidir. 

Demokrasi, devletin gelişimi için esas teşkil eder. Ancak eşitlik ve özgürlük olmadan demokrasinin varlığından söz edilemez. Bizim anlayışımıza göre demorakrasi, farklılıları bir araya getiren bir unsurdur. Bu sebeple ifade özgürlüğü için sizinle birlikte mücadeleye varız!' 

UNA Üniversitesi Hukuk Bölümü öğretim görevlisi Carlos Barbosa ve öğrencileri

Üniversitelerden gelen destek mesajlarının yanı sıra meslek örgütleri de benzer ifadelerde dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler. 

Rio de Janeiro şehrinde bulunan gazeteciler sendikası başkanı Paula Mairan, konuyu federasyona da taşıyacaklarını da belirterek sitelerinde şu notu yayınladılar:

''Mevcut uygulamara bakıldığında demokratik olduğu söylenemez bir yönetimin eliyle sansür, baskı, tehdit ve saldırı altında olan Türk meslektaşlarımıza Rio de Janeiro gazeteciler sendikası olarak desteklerimizi sunuyoruz.’’

Bununla birlikte çok sayıda Brezilyalı basın organı da Koza grubuna yapılan baskıyı ülke gündemine taşıdı. Haftalık haber dergisi Portal Imprensa konuyu ‘Darbe sonrası Türk hükümeti, muhalif basın grubunu devraldı’ şeklinde okuyucularına duyurdu.

Carta Capital dergisi okuyucu editörü Jose Antonio Lima da basın özgürlüğüne destek veren onlarca gazeteciden biri. Lima, meslektaşlarına gönderdiği mesajda Türkiye’deki olayları yakından takip ettiğini ve durumun kendisini endişelendirdiğini söyleyerek Türk halkına teselli için Brezilya’daki demokrasi mücadelesini örnek gösterdi. ‘Brezila ve Türkiye farklı tarihi geçmişlere sahip olsalar da hali hazırda benzer problemler yaşıyoruz. Son yaşanan olaylarla birlikte demokrasinin önemini bir kez daha idrak etmiş bulunuyoruz.’ dedi.

Etiket : koza, baskın, gazete, sansür, una

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ