Brezilya'dan dünyayı ABD'nin internet tekelinden kurtaracak proje

    23 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Dilma Rousseff, internetin yerelleşerek verilerin devlet güvencesi altında tutulmasını istiyor

SAO PAULO - 17.09.2013
Brezilya hükümeti, yayınlanan belgelerle resmiyet kazanan ABD'nin sanal casusluk faaliyetlerini önlemek için yöntem arayışı içine girdi. Bilişim uzmanlarıyla görüşen Brezilya Devlet Başkanı Rousseff Dilma, internetin yerelleşerek verilerin devlet güvencesi altında korunabilmesi için gerekli sistemin tasarımını başlattı.
 
Geçtiğimiz haftalarda ABD istihbaratının kendisini internet üzerinden izlediğinin ortaya çıkması üzerine tepkisini ortaya koyan Brezilya lideri, yeni bir yasa çıkartarak toplanan kişisel bilgilerin Brezilya’da depolanmasını sağlayacağını duyurmuştu.
 
Yasal düzenlemeye zemin oluşturması için internet alanında uzman yetkililerin fikir ve desteğini alan Rousseff, illegal yollarla sanal veri paylaşımının önüne geçecek sistemin temel prensiplerini görüştü.
 
İnternet trafiğinin Brezilya lehine kontrol edilerek bilgilerin uluslararası internet sağlayıcılarına düşmeden yerel bir bulut hizmetinde depolanması konusunda hem fikir olan heyet, çalışmaları resmi olarak başlattı.
 
Siber savunma stratejisi başlığı altında kanunlarla desteklenecek projenin diğer ülkelere de örnek olması ve özelikle Latin Amerika ülkeleri arasında benimsenmesi bekleniyor.
 
Projenin başarıyla uygulanması durumunda Google, Facebook ve Twitter gibi internet devlerinin ülkede faaliyet yapabilmek için tüm kurallara uyması gerekecek.

Etiket : Brezilya, internet, ABD, Dilma Rousseff

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ