Brezilya’da yolsuzluğa ağır ceza geliyor

    10 Aralık 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya'nın en büyük şirketlerinden olan Petrobras'ta yapılan yolsuzlukların üzerine gidilmesinin ardından, yolsuzluk yapanların hapise gönderilmesini içeren paket gündeme geldi.

Yolsuzluk skandallarının arka arkaya patlak verdiği Brezilya’da seçim sonrası yeni bir politik reform başlatıldı. Söz konusu reform kapsamında ceza yasasında “aktif ve pasif yolsuzluk” olarak tanımlanan suçlara verilen ceza oranının ikiye katlanması öngörülüyor. Gelecek hafta Brezilya Senatosu’nda oylanacak yasa teklifine göre farklı usullerle oluşturulan “para havuzu” işletenler, “haksız kazanca aracılık edenler” ve “yasadışı yollardan zenginleşen politikacılar”ın hapse gönderilmesinin önü açılıyor.

Ülkenin en büyük kamu kurumu olan Petrobras bünyesinde işletilen yolsuzluk çarkının ortaya çıkmasından sonra, iktidar ve muhalefet partileri yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesinde anlaşmıştı. Söz konusu iddianın bir ucunun iktidar çevresine dokunmasına rağmen Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in açıktan verdiği destek sayesinde soruşturmada ilerleme sağlandı. Petrobras’ın hesaplarını denetlemek ve tüm yasadışı aktiviteleri belgelemek için oluşturulan birbirinden bağımsız komisyonlar bugüne kadar çok sayıda yönetici, politikacı, işadamı ve bürokratı sorguya çekti. 

Son olarak geçen hafta komisyona ifade veren Toyo Setal adlı mühendislik firmasının sahibi Augusto Neto, ihale karşılığında rüşvet olarak 4 milyon Real ödediğini kabul etti. Çarkın işleyişi hakkında komisyona bilgi veren Neto, paranın bir kısmınının resmi bağış yoluyla iktidar partisinin seçim kampanyası için açılan hesaba yatırıldığını, bir kısmınının yurtdışında işletilen paralel hesaplara aktarıldığını ve yine bir kısmını ise kuryeler aracılığıyla belirtilen kişilere elden teslim edildiğini ifade etti. 

ÇOK SAYIDA İŞADAMI VE SİYASİ OPERASYONDA İFADE VERDİ

Dalga dalga ilerleyen operasyonun detayları netleştikçe daha çok sayıda politikacı, bürokrat ve işadamının sürece dâhil olacağı öngörülüyor. Geçen haftalarda komisyona ifade veren ve ihale karşılığında rüşvet verdiğini kabul eden başka bir işadamı da ülkede yolsuzluğun bir kültür haline geldiğini ve enerji, inşaat ve işletme ihalelilerinin üzerine gidildiğinde tüm yolsuzluğun ortaya çıkacağını ifade etti. Ortaya atılan iddialar, ilerleyen zaman diliminde operasyonun kapsamının Dilma Rousseff ve Lula da Silva’yı da içine alacak şekilde genişleyebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Konuyu basın aracılığıyla değerlendiren iç politika uzmanları ‘Lava Jato’ (jet yıkama) adı verilen bu operasyonun boyutlarının nereye ulaşacağının öngörülemediğini, şu ana kadar 38 kişiyi demir parmaklıkların arkasına gönderen soruşturmanın üzeri örtülemeyecek bir evreye girdiğini, operasyonun başarısının ise polis ve yargı bağımsızlığının bir ürünü olduğunu ifade ediyor.

Etiket : Brezilya, seçimler, yolsuzluk, hükümet

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ