Brezilya’da siyasi kriz tırmanıyor

    15 Mayıs 2016
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya’da kongrenin alt kanadını temsil eden yeni başkan Waldir Maranhao, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’i görevden almak için 17 Nisan’da yapılan meclis oylamasını geçersiz sayan bir karara imza attı. Senato temsilcileri ise, yapılan oylamanın geçerli olduğunu ve konunun alt komisyonda görüşülerek sürecin işletileceğini duyurdu. Parlamentoda yaşanan gerginlik ve arka arkaya yapılan açıklamaların ardından, meclis başkanı gece yarısı kararını değiştirerek oylamaya yeniden yeşil ışık yaktı. Senato komisyonunda yapılacak oylamadan 24 saat önce yaşanan bu gelişmeler, ülkede siyasi krize neden olan azil sürecini daha da tartışmalı hale getirdi.

İktidar odakları, Rousseff lehine verilen kararı sevinçle karşılarken senatodan yapılan açıklamalar tartışmaları alevlendirdi. Meclis başkanı tarafından yayınlanan iki sayfalık ilk metinde, parlamentodaki oylamada bazı usulsüzlükler olduğu ve oylamanın yeniden yapılması gerektiği ifade edilmişti. Ancak gece yarısı yayınlanan yeni bildiride, meclis başkanı aldığı bu karardan ’demokrasi adına vazgeçtiğini’ duyurdu.

Taht oyunlarının zirve yaptığı ve başkanlık koltuğunun gün içinde teorik olarak birkaç kez el değiştirdiği süreçte, oylamanın geçerli olduğuna hükmedildi ve Rousseff’in senato karşısına çıkacağı netleşti. Daha önce yapılan kamuoyu yoklamaları, senatodaki çoğunluğun Rousseff’in aleyhine karar vereceğine işaret ediyor. Bu akşam yapılacak oylamada, komisyon üyeleri konuyu senatoya taşıma kararı verirse, Rousseff’in görevi askıya alınarak yerine Başkan Yardımcısı Michel Temer vekalet edecek.

Etiket : Brezilya’da, siyasi, kriz, tırmanıyor

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ