Brezilya'da protestocu öğrenciler polisle çatışıyor

    22 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Toplu taşımaya yapılan zamma karşı çıkan öğrenciler Brezilya'da polisle çatışmaya girdi

SAO PAULO - 15.06.2013
Brezilya'da toplu ulaşıma yapılan zammı protesto eden halk polisle karşı karşıya geldi.  Öğrencilerin ücretsiz ulaşım talebiyle başlattığı ve farklı gruplardan binlerce kişinin destek verdiği protestolara polis sert müdahale etti. Çıkan olaylarda 13 polis ve yüzden fazla gösterici yaralanırken 140 kişi göz altına alındı. Sao Paulo'da başlayan ve giderek şiddetlenen protestolar Rio ve başkentten sonra ülke geneline yayıldı. 
 
POLİSTEN SERT MÜDAHALE
Haziran ayının başında yapılan zammın geri çekilmesini talep eden göstericiler bir hafta içinde dört kez bir araya geldiler. Geneli öğrencilerden oluşan ve akşam saatlerine doğru şehir merkezinde toplanan protestocular polisin müdahalesiyle karşılaştılar. Polise molotof kokteylleri ile karşılık veren protestocular otobüsleri yakıp, işyerlerinin camlarını kırarak şehir merkezini savaş alanına çevirdiler.
 
Brezilya gündemine oturan olaylarda vali ve belediye başkanından arka arkaya açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalarda zamların enflasyon rakamlarıyla doğru orantılı olduğu ve karardan geri adım atılmayacağının söylemesi üzerine ülkede gerilim tırmandı. 
 
BELEDİYE BAŞKANI GÖSTERİCİLERLE GÖRÜŞECEK
Olayları bastırmaya çalışan ve göstericilerin üzerine joplarla yürüyen polis, protestoculara karşı gaz bombası, biber gazı ve plastik mermi kullandı.Yetkili makamlardan yapılan açıklamalara göre olaylarda çok sayıda otobüs ve iş yeri saldırıya uğrarken yakalanan bazı göstericilerin üzerinden silah ve yaralayıcı aletler çıktığı bildirildi. Ayrıca 8 gazetecinin yaralandığı ve 2 gazetecinin tutuklandığı gösterilerde şehir trafiği felç oldu.
 
Gösterilerde şiddetin artması üzerine polis göstericilerle anlaşmaya çalışırken belediye başkanı da göstericilerle görüşme kararı aldı. Ancak henüz ortamın yumuşamadığı ve gösterilerin devam edeceği düşünülüyor.
 
Protestoların Brezilya'da oynanan Konfederasyon Kupası'na denk gelmesi ve Papa'nın önümüzdeki günlerde ülkeye yapacağı ziyaretten önce gerçekleşmesi ülkede tedirginlik oluşturdu.

Etiket : Brezilya, öğrenci, toplu taşıma, eylem, çatışma

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ