Brezilya’da hükümet ulaşım kartelini merceğe aldı

    23 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Devlete hizmet veren bazı şirketlerin kartel oluşturması Brezilya hükümetinin dikkatini çekti

SAO PAULO - 22.08.2013
Bir süre önce ülkede toplu taşıma ücretlerine yapılan zamma karşı başlayan protestolarla dünya gündemine gelen Brezilya’da, hükümet ulaşım altyapısını denetime altı. Devlete hizmet veren bazı şirketlerin kartel oluşturduğu ve yolsuzluk yapıldığı iddialarını değerlendiren yetkililer aralarında uluslararası firmaların da bulunduğu büyük şirketleri mercek altına aldı.
 
Alman merkezli Siemens’in de içinde bulunduğu çok sayıda şirketin oluşturduğu konsorsiyumu inceleyen yetkililer, yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle bu şirketlere dava açtı. Uzun yıllar Sao Paulo ve başkent Brasilia’daki çok sayıda aktif metro hattının bakım ve onarımını üstlenen şirketlerin aralarında anlaşarak ihaleler vasıtasıyla devlete fahiş fiyatlarla hizmet sattığı tespit edildi. 
 
Konuyu yabancı basına değerlendiren Sao Paulo Valisi Geraldo Alkmin, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Soruşturma konusunda bizleri aydınlatması ve işbirliği yapması için ilgili şirketlere iki kez çağrıda bulunduk. Ancak her iki çağrımıza da cevap alamadık. Bu yüzden bu şirketlere karşı dava açıyoruz. Her şey tüm gerçekliğiyle açığa çıkana kadar, kuruş kuruş hesap verecekler.” 
 
Ön incelemesi yapılan belgelerde 23 üst düzey yönetici ve 18 şirketin kartel oluşturarak yolsuzluğa karıştığı tespit edildi. Son 13 yıl içinde yapılan anlaşmalara göz atan uzmanlar, devletin bu şirketlere haksız yere milyar dolarlar ödemiş olabileceğini ifade ettiler.

Etiket : Brezilya, kartel, ulaşım

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ