Brezilya’da darbe mi yapıldı?

    15 Mayıs 2016
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Dünya kamuoyu, bir süredir Brezilya’da yaşanan ve Başkan Rousseff’in kongre eliyle görevden uzaklaştırılmasını netice veren siyasi süreci tartışıyor. 13 yıldır iktidarda olan popüler bir partiyi alaşağı eden bu sürecin temelinde yolsuzluk iddiaları ve sınıf çatışması yatıyor.

Dünya kamuoyu, bir süredir Brezilya’da yaşanan ve Başkan Rousseff’in kongre eliyle görevden uzaklaştırılmasını netice veren siyasi süreci tartışıyor. 13 yıldır iktidarda olan popüler bir partiyi alaşağı eden bu sürecin temelinde yolsuzluk iddiaları ve sınıf çatışması yatıyor. 

Dışardan bakıldığında anlaşılması güç olan şey, bu sürecin bir darbe mi yoksa demokrasinin işleyişi neticesinde elde edilen bir kazanım mı olduğu. Bu sorunun cevabı, tarafların sunduğu argümanların ne kadarının öznel ve ne kadarının ispatlanabilir olduğu ile ilgili. Zira bu süreçten azil talebini legal bulan yargı makamları ile evet oyu veren parlamento üyeleri sorumlu.

Rousseff’in aleyhine biten oylamadan hemen sonra İşçi Partisi adına yazılı bir açıklama yayınlayan parti başkanı Rui Falcao, senatonun görevden alma kararını anayasa ve demokrasiye karşı yapılmış bir darbe girişimi olarak değerlendirdi. Yeni hükumeti "illegal" olarak tanımlayan Falcao, yaşanan gelişmeleri Brezilya'da seçim kazanamayan elitlerin bu girişimle yönetimi yeniden ele geçirdiği şeklinde yorumladı. 

Son makam konuşmasında ateş püsküren Rousseff ise görevden uzaklaştırılması için "saçmalık" ve "sabotaj" derken, Mart ayında hükümetten desteğini çeken yardımcısı Michel Temer'i de "darbe planlarına" karışmakla suçladı. ‘Sandığa ve halkın iradesine gösterilen saygının tehlikeye girdiğini’ ifade eden Rousseff, adaletsizlikle mücadele edip masumiyetini ispat edeceğini söyledi. 

Rousseff’in masumiyeti ispat edilebilir bir şey. Zira, başkanlığı döneminde aldığı kararlarda kendisine veya partisine yönelik çıkar sağladığına dair herhangi bir kanıt yok. Latin Amerika’nın ilk kadın başkanına yöneltilen asıl suçlama, bütçe açığını kamu bankaları aracılığıyla kapatıp daha sonra borcunu hazineden ödeyerek ‘pedal çevirdiği’ yönünde. Brezilya’da darbe mi yapıldığı yoksa legal bir azil süreci mi olduğu polemiği işte tam da bu noktada başlıyor. Zira, mevcut yasaya göre bu işlem kesinlikle yasak. Ancak daha önceki tüm hükümetler aynı icraatte bulunduğu ve sorgulanmadığı için Rousseff’e ayrımcılık yapıldığı da aşikar.

Son konuşmasında ‘hatalar yapmış olabileceğini ancak asla suç işlemediğini’ söylerken Rousseff, vatandaşı mağdur etmemek ve devleti zarara uğratmamak için böyle bir işe giriştiğini anlatmak istiyor. Öte yandan orkestrayı yöneten kongre başkanları ve koltuğu devrettiği Michel Temer dahil, Rousseff’in görevden alınmasına destek veren parlamento üyelerinin bir çoğu yolsuzluktan sabıkalı isimler. 

Popüler lider Lula’ya göre ‘intikam’ olarak tanımlanan süreci en iyi özetleyen ifade kendisi de aynı yöntemle görevden alınırken son anda istifa eden eski başkan Fernando Collor’a ait. Bugün senatör olarak görev aldığı kongrede Rousseff aleyhine oy kullanan Collor, partinin ruhuna sadık kalan Rousseff’le birlikte İşçi Partisi’nin 13 yıllık icraatini sıraladıktan sonra muhalif partilerin görüşünü mealen şöyle özetliyor: ’Bu partinin temsilcileri görevden alınmayı bizden daha çok hakediyor’.

 

Etiket : Brezilya’da, darbe, mi, yapıldı?

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ