Brezilya’da başkanlık yarışı kızışıyor

    05 Mayıs 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Ekim ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerine hazırlanan Brezilya’da, adaylar arasındaki güç dengeleri değişiyor. Gelecek dönem için yeni senaryoların üretildiği ülkede yayınlanan son anket, seçimde yarışacak partiler arasındaki oy farkının azaldığına işaret ediyor.

ESKİ KURTLAR SAHAYA İNDİ
 
Seçim sürecinin en tartışmalı konularından birisi, eski Devlet Başkanlarının parti adaylarını manipüle ediyor olması. Rousseff’ten önce iki dönem başkanlık görevini yürüten Lula’nın tekrar siyasete dönüp dönmeyeceği merak konusuydu. Parti içinden (PT) ve koalisyon ortaklarından yükselen ‘geri dön’ çağrılarına kulak asmayan Lula, Dilma’nın adaylığını desteklediğini ve seçim kampanyasında aktif olarak yer alacağını duyurdu. 
 
Diğer yandan görevi devretmesinin ardından siyasetten uzak bir hayat süren bir önceki Devlet Başkanı Fernando Henrique Cardoso ise kendi partisinden (PSDB)  aday gösterilen Aecio Neves’e destek verdiğini ve seçim çalışmalarında aktif rol oynayacağını belirtti. Dilma’nın en yakın rakibi konumunda olan adayın seçimi kazanması durumunda, tecrübeli siyasetçinin  başkan yardımcılığı görevini yürüteceği de söylentiler arasında.
 
YOLSUZLUK SUÇLAMALARI VE SOSYAL PROJELER
 
Özel bir araştırma şirketi tarafından yapılan son ankete göre, iktidar partisinin (PT) oy oranı yüzde 39’dan yüzde 35’e gerilerken ana muhalefet partisinin (PSDB) oyları yüzde 18’den yüzde 24’e yükseldi. Uzmanlar, bu sert değişimde İşçi Partisi yönetimine atfedilen yolsuzluk iddialarının gündeme taşınması ve ülke ekonomisinin son dönemde girdiği türbülansın etkisi olduğunu savnuyor. 
 
Muhalifler Rousseff’i çok yönlü baskı altına alırken, Rousseff ise seçim kampanyasında dar gelirli vatandaşlara yönelerek, kendi başkanlığı döneminde üretilen sosyal projeleri öne çıkarıyor. Başkan Dilma’ya bu zamana kadar yapılan en yoğun eleştirilerden birisi de yurtdışı seyahatleri ve dünya liderleriyle görüşmeyi azaltarak ülke dış politikasını pasizife ettiği iddiası oldu.

Etiket : Rousseff, seçim, başkan, yarış

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ