Brezilya’da Bakanlar Kurulu lideri yolsuzluktan tutuklandı

    25 Aralık 2015
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya tarihinin en önemli yolsuzluk davası olarak nitelendirilen Petrobras soruşturmasında Bakanlar Kurulu lideri senator Delcídio do Amaral ve ülkenin en önde gelen bağımsız yatırım bankası yöneticisi Andre Esteves tutuklandı.

Brezilya Başbakanı Senatör Amaral, yüksek mahkemenin yolsuzluk soruşturmasını engellemeye çalıştığı kararından sonra Senato'da yapılan oylama sonucu 59 lehte, 13 aleyhte ve 1 çekimser oy ile tutuklandı. 

Brezilya’nın 2,5 milyar dolarlık servetiyle en zengin 13. iş adamı olan Andre Esteves de aynı gün içinde Rio de Janeiro’daki evinde tutuklandı. Tutuklamalara Amaral ve Esteves arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydının neden olduğu belirtildi.

İki yıldır devam eden soruşturma boyunca önemli komutanlardan banka patronlarına kadar 100’den fazla kişinin tutuklanmasına karşın, Amaral, Brezilya Anayasa'sı ilan edildiğinden bu yana tutuklanan ilk kongre üyesi.

Brezilya Başkanı Dilma Rousseff, yolsuzluk skandalına doğrudan karışmamış olmasına rağmen, siyasi baskıların ve eleştirilerin odağında. Bunun en büyük sebebi ise yolsuzluk soruşturmasının, Rousseff’in Petrobras Başkanı olduğu 2003-2010 yılları arasında yoğunlaşmış olması.

Rousseff'in hükümetteki en büyük ortağı olarak gösterilen Amaral'ın Senato kararıyla tutuklanmasıyla yeni bir sürecin başladığı belirtildi. Otoriteler, Başkan Rousseff’in görevini normal süresinde tamamlama ihtimalini %40 olarak göstererek, soruşturmanın kapsamının genişleyebileceğini ifade ediyor.

PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ

İşçi Partisi üyesi olan Senatör Delcídio do Amaral, yaşanan gelişmelerin ardından partisinden ihraç edildi.

İşçi Partisi Başkanı Rui Falcao’nun yayınladığı bildiride, "Senatöre atfedilen eylemlerin hiçbiri parti için yaptığı faaliyetlere bağlı değildir. Bu nedenle, İşçi Partisi’nin ona herhangi bir dayanışma borcu da yoktur.” ifadelerini kullandı.

Etiket : yolsuzluk, tutuklanma, bakan

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ