Brezilya'nın markaları

    01 Şubat 2016
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya, sahip olduğu bunca özelliği dünyaya doğru anlatamamasından kaynaklanan bir imaj problemi yaşıyor. Ancak burada sayılan ve sayılmayan tüm özelikleriyle Brezilya, gezmeye, görmeye ve hatırlanmaya değer bir ülke.

Amerikalı ünlü yönetmen Terry Gilliam’ın teknolojinin evrimini konu alan, ütopik ve soyut bir dünyayı anlatan 1985 yapımı filmine neden 'Brezilya' ismini verdiğini henüz anlayabilmiş değilim. Bilenler bilir; Brezilya, sanayi üretimi henüz yeterince gelişememiş, bir hammadde ve tarım ülkesi olup henüz yüksek teknoloji üretme kabiliyetine sahip değildir. Elbette bu realite, Brezilya'nın en bilinir özelliklerinden biri değil. 

Güney Kore deyince akla Samsung ve Hyundai  gibi başarı hikayeleri gelir. Paris'in simgesi Eyfel kulesiyken Kremlin sarayı Rusya kelimesi ile neredeyse eş anlamda kullanılır. Japon Suşi’sine karşılık İtalyan pizzası var. En iyi saati İsveçlilerin yaptığı algısı genel bir kabul görmüşken makina mühendisliğinin öncüleri Almanya’da değilse ya nerededir? Mısır'ı piramitsiz, Hindistan'ı Bollywood’suz düşünebilir miyiz? Kanadalı bilimadamları, Kübalı doktorlar ve yahudi işadamları da sıkça duyduğumuz sıfat tamlamaları. 

Peki ya Brezilya'nın markaları? Brezilya deyince aklımıza gelen şeyler neler? Bu yazıda kısaca bu soruya cevap bulmaya çalışacağız.

Brezilya'yı uzaktan izleyenlerin aklında yer eden ve merakını cezbeden ilk iki madde kuşkusuz ‘Samba ve futbol’. 

Rio karnavalı, neden yapıldığını anlaması ve anlatması zor bir organizasyon. Kaba bir anlatımla, konulu bir defilede yarı çıplak insanların dans ederek yürümesinden ibaret. Bunca popüler oluşunun arkasında yatan giz, aynı maksatla bir araya gelen insanların bulundukları ortamı adeta bir içki ve eğlence festivaline dönüştürmesinde saklı. 

Futboldaki başarının sırrı ise şu dört bileşende gizli: Halkın ilgisi, oyuncuların kabiliyeti, spora profesyonel yaklaşım ve iyi bir pazarlama stratejisi. Pele gibi oyuncular futbol sektörünün imaja dönüşmüş en somut örneklerinden biri. 

Kahve, orijini Yemen olan bir bitki olmasına rağmen dünyaya arz etme misyonunu Brezilya üstlenmiş. Rio de Janeiro, görenleri büyüleyen dünya incisi bir şehir.Kollarını açıp ziyaretçilerini bekleyen temsili Hz. İsa heykeli (Cristo Redentor) ve arka arkaya sıralanmış iki yumurtayı andıran Pao de Açucar tepeleri de Brezilya'nın sembolik yapıları arasında yer alıyor. Guarana ve Açai gibi az bilinen meyvelerden yapılan içecekler ülkenin milli değerleri arasında gösteriliyor.  Saymaya devam edersek Capoeira, kavga ve dans figürlerini estetik anlamda birleştiren, Brezilya'ya malolmuş bir spor dalı. 

Medyada göze çarpan birkaç isim; Formula'nın başarılı pilotlarından Felipe Massa, magazin dünyasının ilgisini çeken ünlü manken Adriana Lima.

Ne Oscar ödülü almış bir oyuncusu ne de adını tarihe yazdırmayı başaran bir halk kahramanı var Brezilya’nın. Henüz Einstein gibi uluslararası üne sahip bir bilim adamı da yetiştirememiş ülke. Ne var ki 19. yüzyılın önemli buluşları arasında yer alan dünyanın ilk motorla çalışan balonunu icat eden Santos Dumont isimli mucit, damarlarında yüzde 100 Brezilya kanı taşıyor. Ayrıca Oscar Niemeyer adında dünyaca ünlü bir mimara sahip. Bir de Lula da Silva, sıra dışı tarzı ile Brezilya'nın ve dünyanın hatırlayacağı sayılı liderler arasında yer alacak. 

Konu Brezilya markalarından açılmışken bir neslin bağımlısı olarak yetiştiği Brezilya dizilerinden bahsetmemek olmaz. Çoğu kimsenin bilmediği bir gerçek şu ki Latin Amerika dizilerinin anavatanı Meksika. Brezilya’yı bu alanda ünlü yapan şey, ‘Köle Isaura' adlı dizinin piyasaya giren ilk dizi olması nedeniyle diğerlerinin de aynı sıfatla çağırılması.

Brezilya hakkında şaşırtıcı olan üç şeyin tamamı teknoloji üretimi ile ilgili. Genel hatlarıyla ülke, yüksek teknoloji üretmekten çok uzak olmasına rağmen yolcu uçağı yapmak, okyanus derinlerinden petrol çıkarmak ve şeker kamışından etanol üretmek gibi dünyada sayılı ülkenin gerçekleştirebildiği teknolojilere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca diş hekimliği ve estetik cerrahi alanında da dünyada ün salmış. 

Ticari anlamda ise kahvenin yanı sıra şeker, kırmızı et, beyaz et, soya, mısır, portakal, pamuk ve demir cevheri satıyor. Ayrıca söylentiler, restoran, Ferrari ve helikopter pisti sayısında Brezilya’nın dünya lideri olabileceğine işaret ediyor.

Brezilya fönü ve Brezilya nakışı, bu ülkede icat edilip dünyaya dağılan iki gelenek. Yemek olarak Brezilya ile özdeşleşen bir ürün bulunmasa da peynirli ekmek şeklinde tanıtabileceğimiz ’Pao de Queijo’ buraya ait bir atıştırmalık. Herkesin ömründe en az bir kere uğraması gereken Brezilya et restoranları ise bu topraklardan çıkan ve dünyaya yayılan yeni bir konsept. 

Listede sona yaklaşırken dünyanın akciğeri sayılan Amazon ormanlarının bu ülke sınırları içinde yer aldığını hatırlatmakta fayda var. Bunun dışında Brezilya ile ilişkilendirilebilecek diğer maddeler şunlar: 

Gelmiş geçmiş en iyi 250 film arasına gitmeyi başaran Cidade de Deus filmi, dünyanın en büyük barajı olan Itaipu hidroelektrik santrali, dünyanın en büyük stadları arasında yer alan Maracana stadı, hemen hemen her ülkede mağazası bulunan Havaianas terlikleri…

Brezilya için daha fazla ilgiyi hakeden son keşfim ise dünyadaki tek rakibi Walt Disney stüdyoları olan ‘Turma da Mônica’. Ünlü işadamı Mauricio de Souza, genç yaşından itibaren büyük uğraş vererek oluşturduğu çizgi karakterlere ömrünü adamış ve Turma da Monica’yı bir marka haline getirmeyi başarmış.

Ülkelerin marka değeri araştırmaları göreceli olsa da genel olarak bir ülkenin gelişmişliği ve ekonomik büyüklüğü ile doğru orantılı. Brand Finance adlı kuruluşun 2015 araştırmasına göre Brezilya, 959 milyar dolarlık marka değeri ile ilk on ülke arasında yer alıyor. 

Brezilya, sahip olduğu bunca özelliği dünyaya doğru anlatamamasından kaynaklanan bir imaj problemi yaşıyor. Ancak burada sayılan ve sayılmayan tüm özelikleriyle Brezilya, gezmeye, görmeye ve hatırlanmaya değer bir ülke. 

Etiket : Brezilya'nın markaları, marka, ürün, turizm, tanıtım, pao de açucar, cristo redentor, turma da monica, pao de queijo, brezilya fönü, brezilya nakışı

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ