Brezilya'da Olimpiyatlar öncesi IŞİD korkusu

    15 Nisan 2016
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

IŞİD, Twitter üzerinde paylaştığı “Brezilya, bir sonraki hedefimiz sizsiniz” mesajıyla, ağustos ayında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak ülkeyi tehdit etti.

IŞİD, Twitter üzerinde paylaştığı “Brezilya, bir sonraki hedefimiz sizsiniz” mesajıyla, ağustos ayında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak ülkeyi tehdit etti.

Telesur’un haberine göre, Brezilya Terörle Mücadele Direktörü Luiz Alberto Sallaberry, birkaç ay önce IŞİD’in Fransız militanı Maxime Hauchard tarafından Twitter’da paylaşılan tehdidin gerçek olduğunu belirterek, Brezilya istihbaratına göre ülkede IŞİD’e sempati duyanların sayısındaki yükselişle beraber terör tehdidinin arttığını bildirdi.

IŞİD’in son dönemde farklı ülkelerde eylemler düzenlediğine dikkat çeken Sallaberry, “Bir saldırı olacağını söylemiyorum ancak ilk defa böyle bir tehdit açıkça ülkemizde artmış durumda” diye konuştu. Sallaberry, yabancı güvenlik kurumlarıyla istihbarat paylaşımı gibi yöntemlerle olası bir tehdide karşı önlemleri artırdıklarını ifade etti.

'BREZİLYA AÇIK TEHDİT HALİNE GELDİ'

Güvenlik uzmanları, terör tehdidinin düşük olduğu Brezilya’nın, özellikle 500 binden fazla turisti ağırlaması beklenen Rio de Janeiro’daki Yaz Olimpiyatları nedeniyle açık bir tehdit haline geldiğini vurguluyor. Brezilyalı yetkililer, Olimpiyatlar nedeniyle Rio’da yaklaşılk 85 bin güvenlik görevlisi konuşlandıracaklarını açıklamıştı.

AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI'NA KATILACAKLARA UYARI

IŞİD’in özellikle kalabalık spor organizayonlarını hedef alabileceği yönünde uyarılar sürerken Avusturya Dışişleri Bakanlığı, 2016 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası için bu yaz Fransa’ya gidecek vatandaşlarını uyardı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, haziran ve temmuz aylarında yapılacak şampiyonaya katılacak Avusturya vatandaşlarının, olası bir terör saldırısına karşı önlem olarak kayıt yaptırması gerektiği ifade edildi.

 

 

Etiket : Brezilya, olimpiyatlar, işid

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ