Brezilya'da eski bakan yolsuzluktan tutuklandı

    23 Haziran 2016
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya'nın eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula Da Silva'nın hükümetinde Enformasyon Teknolojileri Planlama Bakanı olarak görev yapan Paulo Bernardo, 30 milyon dolar tutarında yolsuzlukla bağlantısı olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Federal Polis'ten yapılan açıklamaya göre, Bernardo, Eski Devlet Başkanı Lula ve geçici olarak görevden alınan Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile 2010-2015 yılları arasında görevde bulunduğu sırada, bakanlık tarafından yapılan ödemelerle ilgili yolsuzluğa karışmakla suçlanıyor.

Bernardo'nun avukatları ise tutuklamayı yasa dışı olarak addediyor. Ayrıca, Bernardo ve eşi Gleisi Hoffmann, ülkedeki birçok siyasetçinin sorguluma geçirmesine sebep olan devlet şirketi petrol devi Petrobas'ta yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle soruşturma altındalar.

Bernardo'nun eşi Hoffman, Rousseff'in eski personel müdürüydü ve şu an senatör olarak görevine devam ediyor.

---

Lula’nın bakanlarından biri daha ceza aldı

Brezilya’da süregelen ‘Oto Yıkama’ adlı yolsuzluk operasyonunda Lula ve Dilma Rousseff hükümetinde görev alan bakanlardan biri daha hüküm giydi. İletişim ve Planlama bakanlıklarını yürüten Paulo Bernardo’nun yanı sıra, evli olduğu senatör eşi Gleisi Hoffman ve Rousseff hükümetinde bakanlık yapan Carlos Gabas’ın evinde de arama gerçekleştirildi.

Yaklaşık 2 yıldır devam eden federal soruşturmada 29. dalgaya gelinirken son halka, içinde önemli politikacı ve bürokratların da yer aldığı 65 sanığı kapsıyor. Operasyonun bu ayağı, ilgili bakanlıklar bünyesinde 2010 ile 2015 yılları arasında gerçekleşen hizmet alımlarında 30 milyon dolarlık rüşvet alındığı iddiasını araştırıyor. Cezası kesinleşenler dışındaki sanıklar, 2 ile 12 yıl arasında hapis talebiyle yargılanacaklar. Emniyet birimleri ayrıca Brezilya siyasetinin önemli figürlerinden biri olan ve operasyona dahil edilen Gleisi Hoffman’ın seçim kampanyasına rüşvet olarak 300 bin USD aktarıldığına dair kanıtlar olduğunu ileri sürdü.

Ülkenin en büyük kamu kurumu Petrobras içinde patlak veren ve her dalgada yeni bir kurumu içine alan yolsuzluk soruşturmasında binlerce kişi hakim karşısına çıktı. Kamuoyu ve yargı nezdinde yolsuzluğa karşı topyekün bir temizlik hareketine dönüşen süreçte kamu kaynaklarının yönetiminden sorumlu tüm devlet birimleri tek tek merceğe alınıyor.

Etiket : Brezilya'da, eski, bakan, Paulo, Bernardo, yolsuzluktan, tutuklandı

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ