Brezilya'da 'Gol' operasyonu: Jardel'e yolsuzluk soruşturması

    25 Aralık 2015
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Eski Galatasaraylı futbolcu Mario Jardel, uyuşturucu trafiğine para sağlama, evrakta sahtecilik ve suç örgütü kurma iddialarıyla suçlanıyor.

Futbolu bıraktıktan sonra Brezilya’nın güneyinde bulunan Rio Grande do Sul eyaletinde milletvekili olan Jardel’in, yapılan 'Gol' operasyonun ardından dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verildi. 

Yaklaşık iki aydır devam eden soruşturmada toplanan delillerin, eski gol kralı hakkında dava açmaya yeterli olduğu belirtildi. Savcılık, soruşturma kapsamında eski futbolcu hakkında kamu parasını kötüye kullanma, sahte evrak, organize suç ve kara para aklama suçlamalarında bulunuyor.

Soruşturma süresince teknik takibe takılan Jardel’in, hakkındaki iddiaların telefon konuşmaları ve video kayıtlarıyla desteklendiği belirtildi. Yapılan bir ihbar sonucu harekete geçen emniyet yetkililerinin, muhbirler vasıtasıyla para hareketlerini kayda aldığı ifade edildi. Sabah saatlerinde ev ve ofisinde yapılan aramaların ardından toplanan deliller ile birlikte Jardel’in milletvekilliği 6 aylığına askıya alındı. Jardel’in uyuşturucu bağlantılarının da olduğu belirtildi.

Eski futbolcunun meclis üyesi olarak sahip olduğu hakları, kendi çıkarı için kullandığı belirtildi. Jardel’e yapılan suçlamalar arasında, ücreti eyalet yönetimi tarafından ödenen bir evde aile üyelerinin yaşaması ve ofisinde hayali kişileri çalışıyor olarak göstermesi var.

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Marcelo Dornelles, Jardel’in uyuşturucu kullanıcısı olduğunu savundu. Başsavcı ayrıca, Jardel’in evrakta sahtecilik yaparak her ayın sonunda çalışanların maaşlarının önemli bir kısmını aldığını iddia etti.

Etiket : jardel, gol, futbol, yolsuzluk, futbolcu

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ