Brezilya, Rusya ve ABD'nin anlaşmasından memnun

    23 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Suriye konusunda Rusya ve ABD'nin anlaşmasından Brezilya hükümeti de memnun oldu

SAO PAULO - 16.09.2013
Brezilya hükümeti, Suriye'nin kimyasal silahlardan arındırılması konusunda Rusya ile ABD'nin anlaşmasından memnun olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada anlaşmadan övgüyle söz edilirken, Suriye'nin kimyasal silahların kullanımını yasaklayan örgüte üye olması takdirle karşılandı.
 
Suriye konusunda en başından bu yana sorunun BM aracılığı ve diyalog ile çözülmesi yönünde taraf belirten Brezilya Dışişlerinin yayınladığı metinde şu ifadelere yer verildi:
 
"Brezilya hükümeti, Suriye devletinin kimyasal silahların kullanımını yasaklayan örgüte üye olması ve buna ilişkin kuralları acilen uygulama kararını memnuniyetle karşılamıştır. Örgütün öncülerinden olan Brezilya, Suriye'nin katılımıyla örgütün dünyanın kimyasal silahlardan arındırılması konusunda uluslararası etkiye sahip bir araç olmasını beklemektedir.
 
Brezilya hükümeti, bu tür tedbirlerin çözüm sürecine güç katacağına ve Suriye halkının haklı beklentilerine cevap verecek nitelikte olduğuna inanmaktadır. Brezilya, bu anlamda BM ve Arap Ligi özel temsilcisi Lakhdar Brahimi'ye ve düzenlenecek yeni bir uluslararası Suriye konferansına olan açık desteğini yineler."

Etiket : Brezilya, Rusya, ABD, Suriye, kimyasal, silah

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ