Brezilya liderine yargıya müdahale soruşturması

    05 Mayıs 2016
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Petrobras odaklı yolsuzluk soruşturmasını yargıya müdahale ederek engellemeye çalıştığı iddiasıyla Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkında inceleme başlatıldı.

Üst düzey savcı tarafından yüksek mahkemeye verilen dilekçe ile birlikte Rousseff’in adı ilk kez büyük yolsuzluk soruşturması kapsamına alındı.

Ülkenin en değerli kamu şirketinde patlak veren skandal, meclis ve kongre başkanı dahil şuana kadar 50’den fazla politikacıyı çembere aldı. Rüşvet verdiği kesinleşen önemli işadamlarını parmaklıklar arkasına gönderen soruşturma, geçtiğimiz aylarda popüler başkan Lula’ya kadar uzanmıştı.

Başkan olmadan önce birkaç yıl yöneticilik yaptığı kurumda yanlış bir şey yapmadığını dile getiren Rousseff’i iddialar karşısında sorumlu tutacak somut bir gerekçe bulunamamıştı. 

Ancak sürecin devamında Lula’yı kabineye davet ederek dokunulmazlık zırhı giydirmek isteyen Rousseff’in bu hamlesi kendi sonunu hazırladı. Yolsuzluk soruşturması kapsamında telefonu dinlenen Lula ile yaptığı görüşmeler soruşturmaya gerekçe oldu.

Halihazırda bütçe kanununa aykırı hareket ettiği gerekçesiyle meclis tarafından görevden alınan Rousseff’in gelecek hafta görevi Michel Temer’e devretmesi bekleniyor. Siyaset uzmanları, azil sürecinin ardından açılan bu soruşturma ile birlikte Rousseff’in politik kariyerinin sona geldiği görüşünde birleşiyor.

Etiket : Dilma, asil, petrobras

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ