Brezilya lideri: Benzersiz bir kalkınma hamlesi başlattık

    24 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, krizden etkilenmediklerini söyledi, işadamlarını ülkesine davet etti

SAO PAULO - 27.09.2013
Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısı  için ABD'ye giden Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, iş çevreleri ile bir araya geldi.  Ülkesinde son yıllarda altyapı yatırımlarına büyük önem verildiğini anlatan Brezilya lideri, havaalanı inşaatlarından yol yapımına bir çok alanda yabancı yatırımcıyı cezbedecek fırsatların olduğunu belirtti. Altyapı planlamasında özel sektör ve yabancı yatırımcıya büyük roller verildiğini vurgulayan Rousseff, işadamlarını ülkesine davet etti.
 
'DÜNYADA KRİZ, BREZİLYA'DA FIRSATA DÖNÜŞTÜ'
Brezilya'nın son 10 yılda ne kadar büyüdüğünü ve yatırım için cazip hale geldiğini rakamlarla açıklayan Rousseff, özellikle maden ve tarım sektöründe ekonomik krizle birlikte düşen rekabetin Brezilya'da fırsata dönüştüğünü ifade etti. 
 
'Bizim amacımız Brezilya ekonomisini yapı olarak güçlendirmek ve üretkenliği artırarak daha çok rekabet edebilen bir hale getirmektir' diyen Rousseff, hükümet olarak hayata geçirdikleri uygulamalardan bahsetti.
 
TRENİ KAÇIRDIK, GEMİYİ KAÇIRMAK İSTEMİYORUZ
Yabancı işadamlarına ülkede toplu konutu teşvik için hükümetin üstlendiği dev projeleri tanıtan Rousseff, Brezilya'nın yeni ve diğer örneklere benzemeyen büyük bir kalkınma hamlesi başlattığını, bu hamlenin ise yalnızca altyapı yatırımlarıyla sınırlı olmadığını belirtti.
 
Kalifiye eleman yetiştirme konusunda ülkede açılan yüzlerce teknik kursun piyasaya iş gücü sağlama konusunda yeterliliğinden söz eden Rousseff, eğitim alanında beyin göçünü tersine çevirebilecek uygulamaların başlatıldığını sözlerine ekledi. Rousseff, ülkedeki petrol kaynaklarından elde edilen gelirin tamamen eğitim sistemine yönlendirilmesini ifade sadedinde "Daha önce treni kaçırdığımız gibi bu kez de gemiyi kaçırmak istemiyoruz." diyerek sözlerine son verdi.

Etiket : Brezilya, Birleşmiş Milletler, kriz, fırsat, işadamları

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ