Brezilya, İsveç’ten savaş uçağı alıyor

    31 Ekim 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

2013 yılında Amerika Birleşik Devleti'nin Brezilya'yı dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra araları soğuyan iki ülke, savaş uçağı alımında da soğuk savaş dönemine girdi.

Brezilya Hava Kuvvetleri (FAB), geçtiğimiz hafta sonu İsveçli Saab firmasıyla 5,13 milyar dolar değerinde savaş uçağı alımı anlaşması imzaladı. Toplam 36 adet yeni nesil 36 Gripen NG modeli üzerinde anlaşmaya varan taraflar, ayrıca Brezilyalı pilot ve teknisyenlerin eğitimi ile teknoloji transferi konularında da uzlaşmaya vardı.

Brezilya Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre Brezilya tarafı uçakların geliştirme aşamasında sürece dahil olarak, iki koltuklu modelin üretiminde sorumluk sahibi olacak. Uçakların 2019 ile 2024 yılları arasında teslim edilmesi beklenirken Brezilya tarafı bu süre içinde geçici olarak Saab firmasından daha düşük modelli savaş uçağı temin edebilecek.

Brezilya, 2013 yılında ABD ile yaşadığı dinleme krizinin ardından Boeing firmasından almayı düşündüğü savaş jetleri için yön değiştirmiş ve ABD’ye misilleme olarak İsveç ile anlaşmaya varmıştı.

Etiket : Brezilya, savaş, uçak, İsveç, ABD

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ