Brezilya, İsrail'e arabuluculuk teklif etti

    31 Aralık 2013
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota, dün İsrail'e diplomatik bir ziyaret gerçekleştirdi.

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'le görüşen Patriota, Filistin konusunda iki ülke arasında arabuluculuk yapmayı teklif etti. İsrail ve Filistin arasındaki anlaşmazlığın bir an önce sonlandırılması için barış görüşmelerini desteklediklerini söyleyen Patriota, Brezilya'yı "düşmansız ve yeterli" bir ülke olarak nitelendirdi.

Brezilya'nın dünya siyasetinde ekonomik ağırlığı olduğunu ve tüm BM üyeleriyle dostane ilişkilere sahip olduğunu hatırlatan Patriota, "Tüm tarafları dinlemek ve barışa yönelik çabalara katkı yapma konusunda belki de benzeri olmayan tek ülke pozisyondayız." dedi. 

Peres ise bu teklife karşılık Brezilya'yı İran'a yakın durduğu ve Ahmedinejad'la görüştüğü gerekçesiyle eleştirdi. Peres, yapılan resmi açıklamada, "Brezilya'nın Ahmedinejad ile yapılacak görüşmeleri boykot etmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Tel Aviv ziyaretinde Netanyahu ve İsrailli mevkidaşıyla da temaslarda bulunan Brezilya Dışişleri Bakanı, daha sonra Filistinli liderlerle görüşmek üzere Ramallah şehrine geçti. Bu ziyaret, Filistin devletinin Aralık 2010'da resmen tanımasından sonra Brezilya tarafından gerçekleştirilen ilk üst düzey resmi ziyaret olma özelliği taşıyor.

Filistin'de bağımsız bir devlet kurulmasını destekleyen Brezilya, barış görüşmelerinin bu çerçevede yapılmasını öngörüyor. Bölgenin güvenliği için tek çözümün Filistinlilere haklarının geri verilmesi olduğunu savunan Brezilya Devlet Başkanı Rousseff Dilma, konuşmalarında bu konuyu sık sık dile getiriyor. Nükleer silahların kullanılmasına karşı olduğunu belirten Brezilya, ayrıca Orta Doğu'da silahlardan arındırılmış bir bölgenin oluşturulmasını destekliyor.

İsrail'in 2010 yılında Mercosul engelini aşmasıyle birlikte iki ülkenin ekonomik ilişkilerinde artış gözleniyor. Buna göre iki ülkenin karşılıklı ticareti son iki yılda yüzde 215 artış gösterirken, 445 milyon doladan 1,4 milyar dolara yükseldi.

Filistin ile de ekonomik ilişkilerini geliştirmek isteyen Brezilya bu ziyaretle birlikte sağlık, şehircilik ve tarım konularında Filistin'le işbirliği yapmayı hedefliyor. Halihazırda 15,8 milyon dolar olan iki ülke ticaretinin geçtiğimiz yıl imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla artacağı belirtiliyor.

Etiket : seçim, Brezilya, oy

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ