Brezilya ile stratejik ortaklık tamam hedef 10 milyar dolarlık ticaret

    05 Şubat 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Türkiye'nin Brezilya Büyükelçisi Ersin Erçin, iki ülke ilişkilerinin geleceği hakkındaki görüşlerini paylaştı.

21 Haziran 2012

1850 yılından itibaren başlayan, fakat hususi mahiyette kalan Türkiye-Brezilya ilişkileri, ekonomik daralma ve Soğuk Savaş sonrası yeni oluşumlar dikkate alınarak 1998'de yeniden masaya yatırıldı. Hazırlanan 'stratejik plan'a göre dış politikanın hedefinde Afrika ve Karayip ülkeleriyle birlikte Brezilya da yer alıyordu.

O yıllarda yaşanan çalkantılar sebebiyle hayata geçirilemeyen planla ilgili kaybedilen zaman 2009 yılından itibaren hızla telafi edilmeye başlandı. Dikkat çekecek kadar hızlı ve pozitif gelişen ilişki sürecinin geleceğini, 2009'dan itibaren Brezilya büyükelçiliği görevini üstlenen Ersin Elçin, Zaman'a değerlendirdi.

Türkiye ile stratejik ortaklık Brezilya açısından ne anlama geliyor?

Brezilya, topraklarına ve kaynaklarına bakıyor, kendisini devasa bir ülke olarak görüyor. Bu büyüklük hakkını siyasi alanda da ortaya koymak istiyor. Mesela Haiti'ye asker gönderiyor. Ortadoğu'da olan biten şeylerde varlığını hissettirmek istiyor. Türkiye, konumu ve bulunduğu bölgenin en istikrarlı ülkesi olarak Brezilya'nın beraber hareket edebileceği tek ülke. Zaten kendi aydınları da bu tercihinden dolayı Brezilya'nın en doğru işi yaptığını değerlendiriyorlar.

Stratejik ortaklığın kalıcı olabilmesi biraz da ekonomik ilişkilerin hacmine bağlı değil mi? Kore neredeyse sıfır gümrükle mal sokarken Türk işadamları yüksek gümrük duvarlarıyla karşı karşıya. Stratejik ortaklık belgesi ve siyasi ilişkilerin mükemmelliği biraz da ekonomik ilişkilerin düzeyiyle kalıcı hale gelmiyor mu?

Haklısınız. Bunun birkaç sebebi var. Kore Brezilya'yı bizden çok önce keşfetmiş. 25 milyar doları aşan ticaret hacmine ulaşmış. Burada fabrikalar kurmuş, anlaşmalar imzalamış. Türkiye'nin gerçekten Brezilya'ya girişi 2009'dur. Daha üçüncü yılımızı bile doldurmadık. Bu üç yıl içinde 10'un üzerinde anlaşma imzalandı. Son altı aydır bir serbest ticaret anlaşmasının imkânı üzerinde çalışıyoruz. Mükemmel siyasî ilişkilerimizin önce 10 milyar dolarlık ticaret hacmine, sonra daha ötesine taşınmasını hedefliyoruz. Bunun için çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması 2010 yılının büyük başarısıydı. Türkiye bunu onayladı, Meclis'ten geçirerek Resmi Gazete'de yayımladı. Şimdi Brezilya da kendi meclisinden geçirdi. Bu anlaşma bizatihi büyük bir kırılma noktası. İlişkilerin ilerlemesinde tıkanma yok. Burada işlerin yavaş yürümesi üçüncü dünya ülkelerinde korumacılığın çok fazla olmasından kaynaklanıyor. Onun için para ile alakalı konular kongreden çok zor geçiyor. Mesela İsrail'le yaptıkları çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasını yıllardır komisyona bile getirmemişler. Bizimki meclislerden geçerek tamamlandı.

Sonraki adım nedir?

Şimdi sırada serbest ticaret anlaşması var. Brezilya MERCOSUR (Arjantin, Brezilya, Uruguay, Paraguay'ın oluşturduğu Güney Ortak Pazarı) üyesi olduğu için serbest ticaret anlaşmalarının müzakeresini ülkeler yerine MERCOSUR yürütüyor. Biz bu müzakerelere başladık. Bizden de onlardan da kaynaklanan sorunlar var. Hedefimiz, Türkiye-MERCOSUR ticaret anlaşmasının MERCOSUR-AB ticaret anlaşması ile eşzamanlı imzalanmasıdır. Bu sebeple hem AB hem de MERCOSUR nezdinde ciddi girişimlerimiz var.

Yatırım imkânları nasıl?

Manavs'ı ziyaret ettim (Amazonlar eyaletinin başkenti). Türk işadamları için iyi bir proje karşılığında üç şey taahhüt ediyorlar: Birincisi, bedava arsa tahsisi, ikincisi, minimum faizle banka kredisi ve üçüncüsü de, sıfıra yakın gümrükle ihracat garantisi. Bu imkânları Ekonomi Bakanlığımız'ın dikkatine sunduk.

Yatırım için hangi alanlar cazip?

İnşaattan çok büyük ümidim var. İnşaatta girebilirsek, Türk işçisi de gelecek. Bazı inşaat malzemeleri Türkiye'de daha kaliteli ve ucuz. Aynı zamanda Türk müteahhitleri dünyanın en iddialı firmaları arasında. Zaten krize rağmen ticaretimiz bir milyar dolar arttı. Geçen seneyi üç milyar dolarla kapattık. Bu seneki hedefimiz beş milyara ulaşmak. Bu noktayı her fırsatta Türkiye'de dile getiriyoruz. Şu günlerde yoğun bir ziyaret trafiği yaşıyoruz. Milli Savunma Bakanı'mız geldi. Başbakan'ımız gelecek. Bunları anlatırken heyecan duyuyorum. Çünkü Türkiye açısından 21. yüzyılda Brezilya en büyük sürprizlerden biridir. Brezilya için de Türkiye öyledir.

Siyasî ilişkilerin mükemmelliği ekonomik ilişkileri de hızlandıracak yani...

Evet. Eski Dışişleri Bakanı ve şimdi Savunma Bakanı Antonio Patriota geçen sene üç defa gitti Türkiye'ye. Yani kendimize iyi bir dost ve ticari partner bulduk.

Onlar bizden ne istiyor?

Brezilyalıların bizden beklentileri ortak üretimi artırmak. Embraer'in bir modelini Türkiye'de üretmek istiyoruz. Onlar da bize Embraer (Brezilya Havacılık Şirketi) satmak istiyorlar. THY bir dünya markası haline geldiği için onlar Embraer'i THY logosu ile uçurarak Avrupa'ya uçak satmak istiyorlar. Ortadoğu'da önemli bir ülkeyiz, İran'a komşuyuz, AB'ye adayız, Orta Asya'ya yakınız. Konumumuz önemli. Onlar da bundan yararlanmak istiyor. Küresel bir güç olabilmenin geri besleme unsurlarından birisi olarak da Türkiye'yi görüyorlar. En önemli problemlerin olduğu yer neresidir, Ortadoğu mu? O bölgenin en önemli ülkesi neresidir? Türkiye. Onlar Türkiye aracılığıyla da küresel güç olma konumlarını pekiştirmek istiyorlar. Siyasî-stratejik beklentilerinden birisi bu.

 

 

 

Etiket : Ersin, Erçin, Brezilya, büyükelçi, röportaj, ilişki, türkiye, ekonomi

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ