Brezilya, Gine-Bissau'da yaşanan kriz için devreye girdi

    01 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Resmi dili Portekizce olan ülkelerle ilişkilerini canlı tutmaya çalışan Brezilya, son olarak sivil ve askeri yetkililer arasında yönetim krizi yaşayan Batı Afrika ülkesi Gine-Bissau için devreye girdi.

Dünyada Portekizce'nin konuşulduğu 7 ülkeden birisi ve aynı zamanda kriz yaşayan Gine Bissau'nun komşusu olan Yeşil Burun Adaları'nın dışişleri bakanı ile bir araya gelen Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota, ülkede çözüm için taraflar arasında diyalog kurulması ve Afrika Birliği'nin (AU) güçlendirilmesini önerdi. İki ülkenin dışişleri bakanı, yaptıkları açıklamada krizin büyümeden önlenmesi için BM yetkililerinin de devreye girmesi gerektiğini savundular.

Ayrıca 1996 yılında kurulan ve merkezi Lizbon'da bulunan Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu da (CPLP) yayınladığı bir bildiriyle Gine Bissau için çözüm çağrısında bulundu. Portekizce'nin resmi dil olarak konuşulduğu ülkeler şöyle: Angola, Brezilya, Doğu Timor, Gine Bissau, Mozambik, Portekiz, São Tome ve Principe, Yeşil Burun Adaları.

Etiket : Brezilya, Guine Bissau, kriz

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ