Brezilya, etanol ile çalışan füze üretti

    20 Eylül 2014
  • İleri
  • Geri
  • AddThis Social Bookmark Button
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilyalı bilim adamları etanol yakıtı ile çalışan füze üretti. Test uçuşu başarıyla gerçekleşen füze, gelecek için önemli yardımları dokunacak.

Bir grup Brezilyalı bilim insanı, etanol ile çalışan füze üretmeyi başardı. Dünyanın en büyük etanol yakıtı üreticisi ve aynı zamanda tüketicisi olan Brezilya, füze üretiminde katı yakıt yerine etanol kullanarak dünya silah piyasasında bir ilke imza attı. Etanol ve sıvı oksijen ile çalışan roket, 3 dakika 34 saniye havada kalarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Sao Paulo Hava ve Uzay Enstitüsü’nde geliştirilen etanol yakıtlı füze, 11 yıl süren araştırmaların ardından geçtiğimiz günlerde yapılan ilk testlerden başarıyla geçti. Geliştirilen teknik sayesinde etanol ile çalışan füzeler, uydu fırlatma araçları olarak da kullanılabilecek. Yakıt türü değiştirilerek daha verimli ve güvenli çalışma yapma imkânı elde edecek olan Brezilya Uzay Ajansı ise bu sahada gelecek için önemli adımlar atıyor.

Brezilya’nın Maranhao eyaletinde geçen hafta yapılan test fırlatmasında herhangi teknik bir sorunla karşılaşılmazken, çalışmalar sırasında birçok üniversiteden araştırmacı ve Havacılık Enstitüsü tarafından sağlanan veri toplama ve emniyet cihazları hazır bulundu.

Üretilen bu teknolojinin gelecekteki yörünge araçları ve rampaları için büyük önem taşıdığı ifade ediliyor. Şeker kamışından yılda yaklaşık 4 milyon gallon etanol üreten Brezilya, güvenli, sürdürülebilir ve düşük maliyetli bu yakıt sayesinde, silah piyasası devlerinin radarına girmeyi başardı. Etanol bazlı sıvı yakıt motorları ile bu sahada liderliğe gözünü diken Brezilyalı bilim insanları, araştırmaları bir üst kategoriye taşımak için uğraş veriyor. 

Etiket : Brezilya, etanol, füze, test

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ