Brezilya ekonomisi sarsılıyor mu?

    23 Eylül 2015
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Hammadde fiyatlarındaki yükseliş ve kolay kredi ile dünyanın 7. büyük ekonomisi olan Brezilya, enflasyon ve işsizlikle mücadele ediyor.

Başkan Dilma Rousseff siyasi açıdan güç kaybediyor ve ileride başkanlıktan çekilmek zorunda kalabilir.

Anket sonuçlarına göre Rousseff'e destek, yeniden seçildikten sonra geçen yedi ay içinde yüzde 8'e düştü. Her geçen ay ekonomik tablo daha da kararıyor. Bu yılın sonunda ekonomik daralma yüzde 3'ü bulabilir.

Brezilya'nın hammadde zenginlikleri Çin'i besledi ve 2008 krizinden kolaylıkla çıkmasını sağladı. Öyle ki, 2010 yılında Brezilya'nın ekonomik büyümesi yüzde 7,5 idi.

Ancak son iki yıldan beri hammadde fiyatları eskisi gibi değil. Brezilya da Çin'in düşüşe geçmesinin ve dünya üzerinde arzın artmasıyla petrol ve maden ürünleri fiyatlarındaki düşüşün etkisini yaşıyor. Ülke doğal kaynaklarına aşırı bağımlı olmanın kurbanı, ihracatının yüzde 60'ı bunlara dayanıyor. Bu nedenle 2014'te ilk ticari açığını yaşadı. Bu yıl da söz konusu açık GSMH'nın yüzde 4'üne ulaştı.

Başkan Lula döneminde bankacılık sistemi, kolay kredi ve sosyal programlar ile 20 milyon Brezilyalı yoksulluk sınırının üstüne çıktı. Ülke tarihinde ilk kez ekonomik eşitsizlikler bu ekonomik büyüme azaldı. Ancak son aylarda tüketim azalıyor. Geçen on yıl içinde fazlasıyla borçlanan Brezilyalılar ödemelerini yapmaya gayret ediyor.

Tüm uzmanlar Brezilya'daki üretici yatırımların düşüklüğü konusunda hemfikir. Yatırım oranı GSMH'nın sadece yüzde 18'i. Oysa bu rakam Hindistan'da yüzde 31, Çin'de yüzde 46. Brezilya'da  uzun bir zamandan beri rant ekonomisi hakim. Bu nedenle finansal yatımlar sanayi yatırımlarından daha cazip.

Dilma Rousseff'in manevra alanı kalmadı. İlk döneminde harcamaları çok yüksek tutarak önemli idari hatalar yapmıştı. İkinci kez seçilince, Joaquim Levy'i maliye bakanı atayarak politikasında sert bir dönüş yaptı. Bu da toplumsal hoşnutsuzluğu daha da belirginleştirdi. Yeni politikalar hem sağın hem de solun tepkisini çekti. Sağcılar tüm bankacılık işlemlerine konulan yeni vergilerden şikayetçi, solcular da sosyal yardımlarda yapılan kesintilere karşı.

Yolsuzluk sorunları da Rousseff'in güvenilirliğini zedeliyor. Petrobras petrol şirketine yapılan operasyon büyük sarsıntıya sebep oldu. 50 siyasetçi bu davadan yargılanıyor ve bunların içinde Kongre ve Senato başkanları da var. Ülkenin en büyük iki inşaat şirketinin Odebrecht ve Andrade Gutierrez'in başındakiler de aynı davadan yargılanıyor. Bu davaların ekonomideki etkisi de büyük oldu. Çünkü Petrobras Latin Amerika'nın en büyük şirketi.

Bugünkü sorunlar, her şeye rağmen, Brezilya'nın geçmişindeki krizlerden farklı. Eskisi gibi dört haneli enflasyon rakamları, devalüasyon, IMF himayesine girme gibi tehlikeler yok. Tarihin o sayfası artık bir daha açılmamak üzere kapandı. Brezilya'nın hâlâ 370 milyar dolarlık döviz rezervi var. 3 yıldan önce ekonomide ufuk açılmayacak olsa da, Brezilya birçok güçlü özelliklere sahip. Dünyanın 4. tarım ihracatçısı, 6. petrol üreticisi olan ülke, uluslararası düzeyde son derece güçlü konumda bulunan birçok şirkete ve 200 milyon tüketiciden oluşan bir pazara sahip.

Brezilya pazarı yabancı markalar için vazgeçilemez. Krize rağmen doğrudan yabancı yatırımlar için hala dördüncü  sırada. Üstelik kısa vadede ülkenin para birimi olan Real'deki düşüş de dünya piyasalarındaki rekabet gücünü artıracak.

*Le Figaro, 21 Eylül 2015

Etiket : ekonomi, düşüş, enflasyon

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ