Brezilya devlet başkanı görevden alındı

    15 Mayıs 2016
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevden alınmasına yönelik yapılan senato oylamasında yüce divan kararı çıktı. Hazır bulunan 78 üyeden 55’inin evet dediği oylamanın ardından görevi askıya alınan Rousseff’in koltuğuna Başkan Yardımcısı Michel Temer vekalet edecek.


Hükümet düştü, yeni kabine yarın iş başında

Kendisi hakkında verilen kararı değerlendirmek için gün içinde ekrana çıkacak Rousseff’in mücadele mesajı vermesi bekleniyor. Yaklaşık 22 saat süren oylamanın aleyhte neticelenmesi üzerine Rousseff’in göreve getirdiği bakanların da toplu şekilde istifa edeceği söyleniyor. Yeni kabineyi yönetecek Temer ise başkan sıfatıyla ilk konuşmasını yarın yapacak. 

Yaşanan sürecin bir darbe olduğu tezi üzerinde duran Rousseff ve taraftarları, aylar sürecek yüce divan sürecinde savunma yapmaya hazırlanıyorlar. Muhalefet ise, ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizden 13 yıldır iktidarda bulunan İşçi Partisi’ni (PT) sorumlu tutarak Brezilya’da yeni bir dönem başladığı vurgusunu yapıyor.

Tartışmalı süreç 

Rousseff’in görevde kaldığı 5 buçuk yıl içinde kongreyi harekete geçirmek için onlarca kez girişimde bulunan muhalefetin çabaları bugün netice verdi. Ancak yapılan oylama, siyasi kamplaşmanın arttığı ve tartışmalı kararların alındığı bir ortamda gerçekleşti.

Oylamadan önce yapılan senato görüşmelerinde, Rousseff’e yöneltilen iddialardan ziyade hükümete yakın isimlerin karıştığı yolsuzluk skandalları, ülkede yaşanan kamplaşma, ekonomideki kötü gidişat ve ülkenin değişime olan ihtiyacı tartışıldı. Rousseff’i savunan senatörler ise ilerleyen dönemde bu sürecin seçim kazanamayan muhaliflerin bir darbesi olarak tarihe geçeceğini söylediler.

Rousseff’in muhatap olduğu ‘pedal çevirme’ olarak adlandırılan suçlama, bütçe ödemelerinde devletin kasasında yeterli miktarda nakit bulunmaması durumunda aradaki farkın bankalardan temin edilmesi ve daha sonra hazineye girecek paranın da bankalara iade edilerek devletin zarara uğratılmaması anlamına geliyor. Mevcut bütçe yasası, kamu harcamalarında hükümetin yönettiği bankalardan kredi kullanılmasını yasaklıyor. Rousseff ise savunmasında borçları ödemek için geçmiş tüm hükümetlerin aynı yöntemi izlediğini ancak hiçbirisinin sorgulamaya maruz kalmadıklarını, dolayısıyla ayrımcılığa tabi tutulduklarını ve hukuki sürecin manipüle edilerek siyasi emellere alet edildiğini ifade ediyor.

Lula etkisi

Rousseff’in karşısında güçlü bir blok oluşmasında, ülke ekonomisinde yaşanan sert kırılmalar ve yolsuzluk iddialarının odağında yer alan popüler lider Lula’yı savunması etkili oldu. Rousseff, oylamadan önce yaptığı son konuşmasında ‘hain ve işbirlikçilerden bıktım’ diyerek son anda koalisyon ortaklığından çekilen Temer’i eleştirmiş ve bu süreçte kendisini yeterince savunmayan senato üyelerini şikayet etmişti. 

Rousseff’in muhalefet karşısında az bir farkla zafer kazandığı son seçimlerde parti içinde bazı ayrılıklar olmuş, sendikalar ve etkili isimler Lula’ya ‘geri dön’ çağrısı yapmıştı. İktidar partisinin ruhunu temsil eden Lula ise bu çağrılarak kulak vermeyerek Rousseff’in adaylığına destek vermiş, kampanyasında aktif olarak yer almıştı. İlerleyen süreçte Lula hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılmış ve Rousseff, Lula’yı kabineye alarak dokunulmazlık zırhı giydirmeye çalışmıştı. Lula’nın kabineye girmesi yargı tarafından engellenirken, bu girişim Rousseff’i yargı ve muhalefet karşısında köşeye sıkıştıran bir hamle oldu.

Siyaset uzmanları, Rousseff’in politik kariyerinin sona erdiği ve aktif siyasete geri dönmesinin zor bir ihtimal olduğu görüşünde birleşiyor. Ancak şartların zorluğuna rağmen halen küçük te olsa bir şansı var. Zira azil sürecinin iptali için Rousseff’in yüce divan oylamasında 81 oydan 28’ine ihtiyacı var. Hali hazırda 23 senatörün desteğini alan Rousseff’in 6 aylık süreçte 5 kişiyi daha ikna etmesi gerekiyor. Rousseff’in bu dağı aşması halinde önüne bu kez de başka bir engel çıkacak. Zira, Rousseff’in yargıya müdahale ederek Lula’nın dahil olduğu yolsuzluk soruşturmasını engellemeye çalıştığı iddiasıyla açılan soruşturma da ayrı bir koldan ilerliyor. 

Temer’in hesapları

Ülkede ayrıca koalisyondan ayrılarak yönetime aday olma kararı alan Temer’in siyasi hesapları da gündemde. Enkaz devralan Temer’in 6 aylık süre zarfında göstereceği performans, ülkedeki siyasetin geleceğini belirleyecek. Özellikle ekonomi alanında bazı iyileştirmeler yapması, Temer’i muhtemel erken seçimde vekil başkan olmaktan çıkarıp güçlü bir halk desteğiyle kalıcı olarak seçilmesini sağlayabilir. 

Yapacağı ilk icraatın ekonomi yönetimine güçlü bir isim getirerek yatırımcıların güvenini kazanmak olduğunu söyleyen Temer’i riskli ve zor bir süreç bekliyor. Zira kongrede hatırı sayılır oranda koltuk işgal eden İşçi Partisi üyeleri, intikam için meclisin çalışmasını engelleyerek Temer’i zora sokabilir. Taht oyunları ve siyasi hesapların zirve yapacağı bu süreçte işler daha da kontrolden çıkarak ülkedeki kaos artabilir. Diğer yandan iktidara ve Rousseff’in aldığı kararlara ortak olduğu için ilerleyen süreçte Temer hakkında da benzer bir görevden alma süreci işletilebilir.

Tepkiler

Ülke genelinde Rousseff taraftarları ve muhaliflerin protestoları sabaha kadar sürdü. Muhalifler, oylama neticesini havai fişeklerle kutlarken parti tabanı Rousseff’in gidişini büyük üzüntüyle karşıladı. 

Ekonomistler, yapısal reformların ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğine yönelik kurulacak yeni hükümete çağrıda bulundular. Aksi takdirde geçiş sürecinde krizin daha da derinleşebileceğine dikkat çeken ekonomistler, yeni hükümetin ekonomi yönetimine odaklanması gerektiğine işaret ettiler.

Oylamadan bir gün önce başkentte partili senatörlerle bir araya gelen Lula ise 180 günlük sürecin yeniden güçlü bir şekilde iktidara dönmek için bir fırsata dönüşebileceğine vurgu yaptı.

Çoğu liberal düşünceye göre ülkede siyasi istikrarın yeniden sağlanması için partiler arasında uzlaşma olması kaçınılmaz. Sınıf farkına dayalı ayrışmanın hüküm sürdüğü ülkede sermaye ve emek grupları arasında dengeyi sağlayacak bir sistem için reformlar yapılması gerekiyor. 

Etiket : Brezilya, devlet, başkanı, görevden, alındı

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ