Yavuz Uğurtaş

İçine Brezilya’nın hikayesi gizlenmiş, Copacabana kaldırımları…

    27 Ekim 2015
  • Büyüt
  • Küçült

                      Brezilya denince akıllara ilk olarak Rio de Janeiro şehri gelir. Meşhur Hz. İsa heykelinin altında uzanan şehirden bahsedilince ise karnaval ve sahilleri mevzu bahis edilir. Rio’daki plajlardan en meşhuru ise Copacabana sahili. Daha çok Brezilyalıların rağbet gösterdiği ve halk plajı olarak adlandırılan Copacabana’nın dünyaya mal olmuş bir özelliği daha var; Kaldırımları…

Yaklaşık 4 kilometre boyunca uzanan sahilin paralelinde siyah ve beyaz renklerinde küçük taşlardan oluşmuş kaldırım, ilk bakıldığında Copacabana’nın hırçın dalgalarını simgeliyor gibi gözükebilir. Ama biraz araştırıldığımızda görüyoruz ki, farklı anlamları da içerisinde barındırıyor.

1970 yılında Brezilyalı Peyzaj  Mimar  Roberto Burl Marx tarafından tasarlanan kaldırımların içerisinde Brezilyanın hikayesi gömülü dersek yanlış söylemeyiz. Siyah renk, Afrika’dan gelen ve uzun yıllar köle olarak çalıştırılan siyahileri, beyaz renk ise Avrupa’dan gelen kalabalık nüfusu temsil ediyor. Uzun kaldırımlarda yürürken, arada sırada gözümüze çarpan yama şeklindeki kırmızı taşlar ise orada göz ardı edilmiş yerli halkı simgeliyor. Siyah, beyaz ve kırmızı renkli taşlar iç içe ama hepsi aslında kendi sınırında.

Birçok markaya da ilham olan kaldırımların sembolünü, t-shirtlerde, havlularda, kolyelerde vb. birçok turistik ve hediyelik eşyanın üzerinde görmek mümkün. Eğer, Brezilya’ya gelme imkanı bulamıyorsanız, Uluslararası patente sahip olan Copacabana kaldırımlarının aynısını İzmir’de Kordon boyunca da görebilirsiniz.

Etiket :

1

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ