Kadraj Brezilya

Ouro Preto Tarihi Şehri

  24 Kasım 2015
 • Büyüt
 • Küçült

Rio de Janeiro'nun 513 kilometre kuzeyinde yer alan ve 17. yüzyılın sonlarında kurulan Ouro Preto (Siyah Altın), 18 yüzyılda Brezilya'nın "Altın Çağı"nın ve "altına hücum"la birlikte sanatçı akımının odak noktası olmuştur. 19 yüzyılda altın madenlerinin tükenmesiyle birlikte şehrin etkisi azalsa da; birçok kilise, köprü ve çeşme barok heykeltraş Antonio Francisco Lisboa (Aleijadinho)'nun olağanüstü yeteneğinin ve geçmişin ihtişamının bir tanığı olarak karşımızda durmaktadır.Şehir, tepeler üzerindeki kent peyzajının eşyükseltisini izleyen bir tarzda ve dağınık halde şekillenen, birbirine dayanarak destek olan, çoğunlukla bir veya iki katlı evlerden mütevellit küçük mahallelerden oluşmaktadır. Madenlerden gelen zenginliğin etkisi altında 18 yüzyılın ikinci yarısında Avrupa barok ve rokoko tarzlarının Brezilya etkileriyle harmanlandığı bir "Madencilik Baroku" stili ortaya çıkmıştır.õ Francisco de Assis' Kilisesi Brezilya mimarisinin başyapıtlarından biri olarak gösterilmektedir. Ouro Preto ayrıca 'Virgin of Carmel', 'Our Lady of the Pillar', 'Virgin of the Conceição' 'Rosário dos Homens Pretos' Kiliseleri gibi önemli dini yapılar ile 'House of the Baroness', 'High Da Cruz' ve 'Alto of the Heads' çeşmeleri türünden laik yapıları barındırmaktadır. 

Tiradentes Meydanı birçok yolun kesiştiği noktadadır. Etrafında 1784 tarihli eski Eyalet Parlamentosu Binası (Şimdiki adı Hıyanet - Inconfidência Müzesi) ve Vilayet Sarayı (Şimdiki Madencilik ve Metalurji Okulu) gibi kamusal veya şahsi binalar bulunmaktadır. 

Kent aynı zamanda şehircilik ve doğal güzellikler bakımından da görülmeye değer güzellikler sunmaktadır.

Etiket :

Confeitaria Colombo Cafe

  13 Kasım 2015
 • Büyüt
 • Küçült

Rio’nun en büyük çay salonu ve kafeteryası olan Confeitaria Colombo’da tarihin lezzetine varın. 1894 yılında açılan bu mekan 20.yy Rio’sunda yazarlar, kompozitörler ve politikacıların bir araya geldiği özel bir mekandır. Muhteşem güzellikteki iç dizaynı Avrupa’nın Belle Époque dönemindeki büyük ve geniş kafelerinden ilham alınarak devasa aynalar, mermer tezgahlar ve hayret verici cam tavan ile tasarlanmıştır.

Etiket :

Caxambu Su Parkı

  01 Kasım 2015
 • Büyüt
 • Küçült

Güney Minas Gerais Caxambu şehrinde bulunan Su Parkı yaklaşık 210.000m2 alana sahiptir. Turistik bir yer olan park, her yaş ve zevke göre konumlar sunuyor. Coşkulu doğa ormanları, büyük bahçeleri, doğal güzellik bulvarları huzurlu ve keşfedici yürüyüşler için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Su Parkı'nda; gaz ve minerallerden oluşan birbirinden farklı özelliklere sahip 12 şifalı su kaynağı bulunuyor. Bu sular ayrı ayrı çeşmelerden hiç kapanmadan 24 saat akıyor.İnsanlar şişelerle su doldurup evlerine götürüyorlar. Ayrıca parkta, hidroterapi merkezi, buhar ve kuru saunalar, çeşitli güzellik bakımları, havuzlar ve duşlar yer almaktadır.      

 

Etiket :

Jabuticaba (Gövdesinde meyve veren ağaç)

  29 Ekim 2015
 • Büyüt
 • Küçült

Jabuticaba, dünyada gövdesinden meyve veren tek ağaçtır, meyveleri bu ilginç ağacın gövdelerinden çıkıyor.Sadece Güney Amerika'da bulunan bu ilginç ağaç özellikle Paraguay, Arjantin ve Brezilya'da bol miktarda bulunuyor. Jabuticaba'nın gövdesinde önce mor çiçekler açıyor ve bu çiçekler yavaş yavaş büyüyerek bizim üzüme benzer bir meyvaya dönüşüyor.

Etiket :

Dünyanın dalgalanan en büyük bayrağı

  27 Ekim 2015
 • Büyüt
 • Küçült

Brezilya'nın başkenti Brasilia'nın Üç Erk Meydanı'nda bulunan Brezilya Bayrak Anıtı 1972 yılında yapılmıştır. Guiness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en büyük dalgalanan bayrağı(286m2) olarak adını yazdırmıştır. Bayrak 24 metal çubuğun üzerinde dalgalanıyor. Bu metal çubuklar ise, 24 eyaletin her birini temsil edip, ulusal birliğin simgesi olarak kabul ediliyor. Bayrak, her ayın ilk pazar günü resmi bir törenle değiştirilmektedir.    

Etiket :

1

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ