Ayna Brezilya 1

    26 Eylül 2015
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Ayna uzak coğrafyaları yakın etmeye devam ediyor.Bu hafta uzak ama tanıdık bir ülke Brezilya ekrana geliyor.

Güney Amerika’nın bu önemli ülkesi Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Uzun ve yorucu bir yolculuk sonrası yemyeşil tabiatının dinlendiriciliğiyle karşılıyor bizi Brezilya. 

Ülkede yeşil denince belki de Amazonlardan sonra ilk akla gelen yer Iguasu Şelaleleri. Iguasu şehrine de adını veren nehir Arjantin ile Brezilya’yı ayırıyor.  3 kilometrelik alana yayılan 275 şelale muhteşem bir seyirlik manzara ortaya koyuyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından insan buraya bu manzarayı görmek için geliyor. Kimi turistler manzarayı seyretmekle yetinmeyip 80 metre aşağı dökülen şelalelerin altına botlarla gidip ıslanıyor. Iguasu Şelaleleri Niagara Şelalelerinden 3 kat daha büyük. Ayna olarak Iguasu’da Paraguay, Arjantin ve Brezilya topraklarının kesiştiği noktayı da görüntülüyoruz.Dünyanın en fazla elektrik enerjisi üreten barajı da bu şehirde. Bu barajdan dünya üzerindeki bütün insanlara su dağıtılsa bile kişi başına 4 bin metreküp su düşüyor.  

Bir sonraki durağımız Brezilya’nın en meşhur şehri Rio De Janerio’da, Rio’nun da en meşhur mekanı Corcavado Tepesi. 771 metreden, okyanus ile dağların arasına kurulu Rio ayaklarımızın altında. Rio,  Brezilya’nın en turistik şehri. Corcavado Tepesi ise Hz İsa’ya atfen yapılan heykeli ile adeta bir sembol…Ülkede hava olayları çok hızlı değiştiği için zaman zaman sis bastırıyor ve şehir manzarası tamamen kayboluyor. Hatta bazen tepedeki heykel de hemen yanı başında  dursanız bile sisten görünmüyor. Tabii bu da ayrı bir seyirlik manzara oluşturuyor.

Rio’da turistler için bir başka önemli yer de Copacapana Plajı. Şehirde her ne kadar çok sayıda plaj olsa da biraz da basın yayın organlarının desteğiyle Copacapana dünya çapında üne kavuşmuş. Etrafı tepelerle çevrili Rio’da son olarak  Sugar Loaf adıyla bilinen tepeyi görüntülüyoruz.  Ayrıca Brezilya’nın  ve Güney Amerika’nın en büyük şehri Sao Paulo,  ülkede ödenen vergilerin miktarını an be an gösteren vergi metre, sokak ortasında futbol topuyla adeta dans eden bir Brezilyalı da bu akşam Ayna’da ekrana gelecek. 

 

Etiket : Ayna, Brezilya, belgesel

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ