Amazonlar ve Hasankeyf 'Damocracy' belgeselinde buluştu

    22 Ocak 2014
  • İleri
  • Geri
  • Büyüt
  • Küçült

Amazonlar'a ve Hasankeyf'e yapılması beklenen barajları konu alan "Damocracy" belgeseli büyük ses getirecek

SAO PAULO - 21.04.2013
Kanadalı yönetmen Todd Southgate, dünyanın en çok tartışılan iki baraj projesi olan Brezilya'daki Belo Monte ve Türkiye'deki Ilısu'yu konu alan bir belgesel hazırladı. 
 
'Damocracy' adını taşıyan belgesel, Amazon ve Hasankeyf bölgelerinde yapılması planlanan barajların ortak hikayesinden yola çıkarak dünyada 'temiz enerji' düşüncesiyle inşa edilen hidroelektrik santrallerin çevreyi ve kültürel mirası tehdit ettiğini iddia ediyor. Aynı zamanda, dünyanın akciğerleri olarak bilinen Amazon'u ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mezopotamya'yı yok edeceği öne sürülen barajların iklim değişikliğinden kaynaklanan sorunlara çözüm olarak sunulmasını da eleştiriyor.
 
Brezilya'da Yerliler Günü kutlanırken tanıtımı yapılan belgeselin yapımcıları arasında, Türkiye ve dünyadan 20'ye yakın sivil toplum kuruluşu yer alıyor.
 
Belgesel için seçilen başlık, geçtiğimiz yıl Brezilya'da düzenlenen ve dünyadaki büyük hidroelektrik projelerin çevresel ve sosyal etkilerinin tartışıldığı Rio+20 görüşmelerinde oluşan uluslararası bir hareketin adını taşıyor.
 
Halihazırda Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanan video internette www.youtube.com/watch?v=IrmhJ1bUEeI adresinden izlenebiliyor.

Etiket : Amazonlar, Hasankeyf, belgesel, Damocracy, baraj

İlgili Haberler

GÜNCEL

REKLAM

Blog ve Köşe Yazıları

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA

RÖPORTAJ